Zprávy13. srpna  2017 v 09:51  

Regiment zemské hotovosti v 21. století. Počet mušketýrů a pikenýrů u nás stále roste

Regiment zemské hotovosti v 21. století - Foto: Jiří Louda Regiment zemské hotovosti

Regiment zemské hotovosti v 21. stoletíFoto: Jiří Louda Regiment zemské hotovosti

Ve stínu stromů vrchlabského zámeckého parku si redaktorka Romana Pacáková sedla na kus řeči s historikem Krkonošského muzea Jiřím Loudou, mimo jiné také "hejtmanem Regimentu zemské hotovosti". A nejprve ho požádala o vysvětlení toho archaicky znějícího titulu.

Regiment zemské hotovosti je uskupení osmi šermířských skupin, které si dává za cíl co nejpřesnější a nejvěrohodnější rekonstrukci pěšího regimentu fungujícího v době první poloviny 17. století. Novodobý Regiment čítá přes šedesát členů. 

Složen je z prostých vojáků (pikenýrů a mušketýrů) a jejich poddůstojníků, důstojníků a bubeníků. Součástí Regimentu je též trén, tedy ženy, děti a nebojující muži, kteří vytvářejí zázemí jednotky ve funkčním polním táboře. 

Příznivci historického šermu se již desítky let scházejí ke společným akcím, bitvám 

Z počátku tato setkání sloužila především k obveselení diváků i sebe navzájem, aniž by si mohla klást sebemenší nároky na rekonstrukci autentického historického válečnictví. V posledním desetiletí však sílí mezi šermířskými skupinami, věnujícími se třicetileté válce, tendence k zakládání vojenských těles, často pojmenovaných podle slavných pluků. 

Čtěte také: Keltské kořeny a tradice jsou součástí historického dědictví naší země

Na bitevních polích mizí takzvaní „kordíkáři" a naopak roste počet mušketýrů a pikenýrů vybavených tak, jak odpovídá představovaná doba. 

Střelné zbraně mají rozmanité, i starší typy, jelikož i takové se nacházely dlouho v městských zbrojnicích. Pouze délku pík májí jednotnou. Velí česky, neboť by tak rádi připomněli druh vojska, tvořeného naším lidem, které svojí účastí ve třicetileté válce výrazně zasáhlo do válečných dějin. 

Svěcení praporu Regimentu zemské hotovosti - Foto: Jiří Louda Regiment zemské hotovosti

Bitvy pod posvěceným praporem 

Jako předloha praporu dobře posloužil jeden z ukořistěných praporů, které se nacházejí ve sbírce Armádního muzea ve Stockholmu a o jehož „českosti" nemůže být pochyb. Na červeném poli nese bílý český lev v předních tlapách vavřínový věnec s korunovaným monogramem Ferdinanda III. 

Svěcení praporu Regimentu zemské hotovosti - Foto: Jiří Louda Regiment zemské hotovosti

Svěcení praporu Regimentu zemské hotovostiFoto: Jiří Louda Regiment zemské hotovosti

Není to přesná replika, prapor bylo nutné lehce upravit tak, by byl dobře použitelný pro období od sklonku 16. do poloviny 17. století. 

Zejména byla nahrazena iniciála habsburského panovníka svatováclavskou korunou a vypuštěny byly bílé plaménky při okraji praporu, které se v první čtvrtině 17. století vyskytovaly jen vzácně. 

Pod tímto praporem tedy může Regiment zemské hotovosti směle bojovat jako česká zemská hotovost proti Turkům a uherským vzbouřencům. Coby vojsko vzbouřených stavů proti Habsburkům i jako součást císařské armády proti Švédům a jejich spojencům. 

Kompromis však nebyl na místě při zhotovení praporu. Materiálem je pravý hedvábný taft a prapor je šitý převážně ručně. Malba je pak dílem paní Kateřiny Jiráskové z Nové Paky. 

Prapor byl slavnostně vysvěcen dne 20. září 2014 po rekonstrukci bitvy na Bílé hoře v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. 

Regiment zemské hotovosti v 21. století - Foto: Jiří Louda Regiment zemské hotovosti

Regiment zemské hotovosti se v průběhu svého již více než desetiletého působení účastnil řady historických bitev a slavností na území České republiky, ale i za jejími hranicemi - mj. v Nizozemí, Belgii, Itálii, Polsku, Maďarsku, Slovensku či na Ukrajině. 

Z významnějších českých akcí můžeme zdůraznit Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu, Chebu a Jičíně, nebo rekonstrukce bitev na Bílé hoře (1620) či u Jankova (1645). 

V zahraničí se v posledních letech pravidelně účastní například rekonstrukce bitvy v nizozemském Grolle (1627) a dobývání maďarského města Tata (1597), či bojů v italském pevnostním městě Palmanova a v nizozemské pevnosti Bourtange. 

Některé akce organizuje též samotný Regiment či jeho členské skupiny. Již tradiční je dobývání hradu Pecka, které probíhá pod taktovkou skupiny Rego. V Polsku se organizačně podílí na bitvě ve Stargardu. Českou bitvou, která byla zcela v režii Regimentu, se stala akce v Radimi v roce 2015, při níž byla zdůrazněna nejen bojová stránku regimentu, ale i další aspekty dobových vojenských ležení. Divákům se předvedla dobová kuchyně, prádelna, hospoda, či hráčský koutek. 

Autor:  Romana Pacáková  (pac)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 07:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace