Zprávy29. května  2017 v 13:45  

Řidiči parkující u Adršpašských skal mohou dostat pokutu od ochranářů. A to i když za parkování zaplatí

Adršpašské skály - Foto: Oldřich Jenka

Adršpašské skályFoto: Oldřich Jenka

Obec Adršpach se dostala do sporu s Agenturou ochrany přírody a krajiny. U turisticky oblíbených Adršpašských skal totiž umožnila zhruba dvěma stovkám řidičů zaparkovat na louce, mimo povolené stání. Ochranáři takový postup kritizují.

„Abychom umožnili těm návštěvníkům zaparkovat v blízkosti skal. A hlavně abychom udrželi bezpečný průjezd vesnicí," odůvodňuje vedoucí Technických služeb obce Adršpach Zdeněk Zatloukal rozhodnutí pustit stovky aut mimo vyhrazená parkoviště. Po protestech ochranářů zůstala o den později louka bez aut, doprava ale kvůli velké návštěvnosti zkolabovala. 

„Měli jsme zcela naplněnou kapacitu. Policie úplně zastavila příjezd. Tak se začalo živelně parkovat na příjezdových komunikacích k Adršpachu. Lidé stáli na všech odbočkách do lesa, na pole, v příkopech, a tak dále" doplňuje Zdeněk Zatloukal. 

Čtěte také: U Adršpašských skal začíná stavba nového informačního centra

Podle ochranářů je návštěvnický okruh přeplněný 

Názor ochranářů je ale jasný. Pokud se poruší oficiální kapacita parkovišť v okolí skal, která je asi 700 osobních aut a 40 autobusů, návštěvnický okruh už je přeplněný. 

„Už prostě nechceme, aby se nějaké další parkoviště v Adršpachu vyhrazovalo. Protože by to prostě znamenalo velké provozní těžkosti. A významné poškozování přírody uvnitř té národní přírodní rezervace na prohlídkovém okruhu," říká Petr Kuna z Agentury ochrany přírody a krajiny. 

Obec ale oponuje tím, že omezování parkování turisty neodradí 

Do skal prý turisté stejně zamíří, jen auta odstaví dál od okruhu. Tak to podle Zdeňka Zatloukala dopadlo vždycky v minulosti: „Stáli jinde, jenom nestáli na našich parkovištích. Ale stejně všichni do těch skal přišli." 

Obci za porušení zákona nehrozí žádná sankce, ochranáři totiž mohou pokutovat pouze toho, kdo zákaz porušil, tedy samotné řidiče. Ti přitom o sporech nemají ani tušení a za parkování normálně platí. 

Autor:  Milan Baják
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 17.10.2017 07:55 do 10:00; na silnici 37 v obci Kocbeře okres Trutnov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Od 17.10.2017 07:55 do 10:00; v ulici Přibyslavská v obci Nová Paka okres Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  D11, mezi km 77 a 83, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, oprava vodorovného dopravního značení, Od 17.10.2017 12:00 Do 17.10.2017 18:00, , údržba vodorovného značení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace