Zprávy27. září  2017 v 12:23  

Rondokubistický Husův sbor v Úpici je nepřehlédnutelná stavba. Varhanní koncerty tam zní nádherně

Chrámové varhany Husova sboru v Úpici - Foto: Romana Pacáková

Chrámové varhany Husova sboru v ÚpiciFoto: Romana Pacáková

Husův sbor v Úpici stojí na kopečku nad městem, kousek nad náměstím a nedaleko městského divadla a parku. Je to taková klidová městská zóna, kde se v průběhu roku odehrává většina veřejných a kulturních akcí. A díky faráři Tomáši Karlovi, který je velmi činorodým člověkem, mnoho z nich i přímo v Husově sboru, jehož budova byla ve dvacátých letech minulého století navržena velmi velkoryse, takže místa je tam dost.

Na jeho pozvání se tam zajela podívat redaktorka Romana Pacáková. A v prvním okamžiku jejich setkání byla trochu překvapená. 

Pana faráře našla s válečkem v ruce a celého od barvy, jak maluje obytné prostory v patře nad chrámovým prostorem. 

Farář Tomáš Karel - Foto: Romana Pacáková

Byt s krásnou vyhlídkou na město v údolí a lesy v okolí Úpice, kde dříve bydleli jeho předchůdci, je teď prázdný a tak ho připravuje k pronájmu. A aby náklady byly co nejnižší, rozhodl se ho vymalovat sám. 

Váleček ale na chvíli odložil do kyblíku s barvou a začal vyprávět historii této kulturní památky - rondokubistické budovy úpického Husova sboru. 

Husův sbor v Úpici - Foto: Romana Pacáková

Husův sbor v ÚpiciFoto: Romana Pacáková

Stavba budovy Církve československé husitské byla zahájena roku 1923. Projekt vypracoval stavitel František Hanuš a výstavbu vedl místní stavitel Jaroslav Budínský. Základní kámen byl položen 8. června 1924. 

Úpičtí si budovu vlastně postavili sami 

Lidí, kteří do sboru tehdy chtěli chodit, bylo na tisíc. Byli to většinou dělníci, protože Úpice v té době byla především průmyslovým městem. Peněz moc neměli a tak pořádali ochotnická divadelní představení, různé kulturní akce a plesy, aby na kostel nastřádali. A stavěli si ho z velké části svépomocí. 

Kostel byl odevzdán bohoslužebným účelům 9. srpna 1925. Od 11. června 1997 je budova památkově chráněna. 

Budova byla od počátku otevřená veřejnosti. A o totéž se snaží farář Tomáš Karel i dnes 

Konají se tam zajímavé výstavy, koncerty a vystoupení dětí z úpické ZUŠ A. M. Buxton. A už čtvrtým rokem také vždy jeden z koncertů Orlicko-kladského varhanního festivalu. A to především díky nesmírné obětavosti pana Karla Müllera z Malých Svatoňovic, který už léta nezištně opravuje úpické chrámové varhany. Kvůli celoživotní lásce k varhanám si vytrpěl své a většinu svého života čelil komunistickému útlaku. Přesto ve volném čase opravil už osmery varhany v Krkonoších i pod horami. 

Husův sbor v Úpici - Foto: Romana Pacáková

V posledních letech se tedy věnuje opravě varhan v úpickém Husově sboru, které opravdu nebyly v dobrém stavu. S prací není zdaleka hotov, přesto už jsou varhany v takovém pořádku, že na ně může přijet hrát i věhlasný koncertní mistr, jako třeba Christian Tarrabia z Itálie. 

Jeden z koncertů letošního Orlicko-kladského varhanního festivalu se bude tedy konat v úpickém Husově sboru ve středu 27. září 2017 v 19 hodin. 

Samotný varhanní koncert italského mistra bude jistě skvělým zážitkem. A také bude poprvé k vidění soubor velkoformátových fotografií Jany Wienerové, doplněný texty básní k zamyšlení a meditaci s názvem Hladiny. Ty budou v budoucnu trvale zdobit chrámový prostor. 

A kdo by chtěl, může se stát mecenášem této budoucí stálé výstavy. 

Autor:  Romana Pacáková  (pac)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 19.10.2017 13:50 do 17:00; v ulici Pražská v obci Náchod; vážná nehoda; tvorba kolon vozidel; střet NA s chodcem se zraněním.
  Od 19.10.2017 15:10 do 18:15; na silnici 35 u obce Všestary okres Hradec Králové; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění, na místě IZS.
  Od 19.10.2017 15:05 do 17:10; v ulici Jiráskovo náměstí v obci Trutnov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x motocykl se zraněním, na místě IZS.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace