Zprávy9. února  2016 v 09:15  

Rybáři jako partyzáni bojují s kormorány. Získat povolení pro jejich odstřel ale není jednoduché

Ladislav Vacek, ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou, ukazuje sestřeleného kormorána - Foto: Josef Ženatý

Ladislav Vacek, ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou, ukazuje sestřeleného kormoránaFoto: Josef Ženatý

Celé populace ryb v rybnících dovedou zničit svými nálety kormoráni. Kormorán velký je chráněný, přesto je výjimečně povolený jeho odstřel. Škody i tak budou letos velké.

„Jako partyzán, dneska byla třeba zima pěkná. Člověk se zahřeje, když začínají nalítávat. Tak ta zima už je pryč. No a jak nalítávají, tak je dobré toho vůdce střelit," popisuje Stanislav Suchánek, jak chodí lovit kormorány. A jeden čerstvě sestřelený kus drží v ruce. 

Jako bývalý rybář a myslivec si jejich lovem přivydělává k důchodu. 

Získat ale povolení pro odstřel kormoránů není jednoduché. 

Kormoráni jsou totiž chránění, dodává ředitel rybářství z Chlumce nad Cidlinou Ladislav Vacek: „Kormorán je v Evropské unii obecnou směrnicí o ptácích chráněn. A není zároveň v zákoně o myslivosti lovnou zvěří. Takže, pokud chcete snížit stav takového druhu zvěře, který není běžně loven, tak musíte podstoupit martyrium žádostí a vysvětlování a zdůvodňování a odvolávání se." 

Kormoráni přitom působí rybářům každoročně několikamilionové škody. 

Čtěte také: Kolowratské rybářství trápí pytláci...

I proto, že kvůli teplým zimám rybníky nezamrzají. 

„To je jako kdybyste otevřel předsíň, nebo na předzahrádku vyndal stůl a naskládal tam dobroty. A nechal otevřenou branku a řekl kdo jste na ulici okolo, vemte si," říká Ladislav Vacek. 

Kormoráni se na moři dokáží prý potopit až do třináctimetrové hloubky, a mělké chovné rybníky tak pro ně představují jednoduchý terén. 

Ladislav Vacek, ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou, ukazuje sestřeleného kormorána - Foto: Josef Ženatý

Chlumečtí rybáři se náletům ptáků brání například odstřelem jednotlivých kusů, nebo plašením celých hejn. 

Ladislav Vacek, ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou, ukazuje sestřeleného kormorána - Foto: Josef Ženatý

Ladislav Vacek, ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou, ukazuje sestřeleného kormoránaFoto: Josef Ženatý

„Proti roku 1975 to je úplně neuvěřitelná dynamika té populace kormorána. Z nějakých zanedbatelných počtů na více než 2 miliony kusů v Evropě. A jak spočítali Němci, tak ve střední Evropě zkonzumují tito ptáci víc ryb než celá lidská populace střední Evropy," vysvětluje Ladislav Vacek. 

Povolení k odstřelu vydávají obce s rozšířenou působností 

Ty pak určí přesné množství, kolik je možné za rok u jednotlivých rybníků kormoránů sestřelit, jak dodává Magdaléna Vlčková z královéhradeckého magistrátu: „V současné době má příslušné povolení, tedy pravomocné rozhodnutí, řada subjektů. Největším je Rybářství Chlumec. Odstřel provádějí členové mysliveckých sdružení v jejichž honitbě se příslušný rybník nachází. Úplatu za odlov hradí žadatel a je různá." 

Rybáři chtějí kormorány střílet a plašit nejenom proto, že jim ptáci mohou doslova vylovit celý rybník, ale i proto, že s sebou mohou přinést různé škůdce nebo nemoci, které pak můžou poškodit i ryby. 

Autor:  Josef Ženatý
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, Klenice
  D11, mezi km 77 a 83, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, oprava vodorovného dopravního značení, Od 17.10.2017 12:00 Do 17.10.2017 18:00, , údržba vodorovného značení ...
  D11, mezi km 75.8 a 75.6, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 09:30 Do 17.10.2017 14:00, , údržba a opravy portálů, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace