Zprávy18. června  2017 v 09:29  

Secesní budova muzea od architekta Kotěry nabídne po rekonstrukci nový výhled na Hradec Králové

Muzeum východních Čech - Foto: Jiří Šinták

Muzeum východních ČechFoto: Jiří Šinták

Připravovaná rekonstrukce budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové přinese obyvatelům a návštěvníkům města celou řadu novinek. Tou největší bude zpřístupnění terasy u kopule na střeše této národní kulturní památky. V Hradci tak bude nový výhled na část centra města podél labského nábřeží.

V budově, kde sídlí muzeum zřizované krajem, vzniknou nové výstavní prostory, část z nich bude nově spravovat přímo město. Radní doporučili zastupitelům vypsat výběrového řízení na dodavatele oprav. 

Zahájení rekonstrukce secesní budovy architekta Kotěry radnice připravuje na začátek příštího roku, hotovo by mělo být v polovině roku 2019. Během oprav bude muzeum pro veřejnost zcela uzavřené. 

Čtěte také: Salon republiky lidé objevují díky stavbám Gočára a Kotěry

„V tuto chvíli má město zpracovanou dokumentaci pro stavební povolení na rekonstrukci muzea, o které budeme žádat ještě v červnu," řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich, odpovědný za městské investice. 

Po získání stavebního povolení bude město žádat o dotaci v rámci ITI hradecko-pardubické aglomerace z Integrovaného regionálního operačního programu, výše dotace může dosáhnout až 90 % uznatelných nákladů. 

Kotěrův návrh budovy muzea v Hradci Králové - Foto:  Muzeum východních Čech v Hradci Králové

„Předpokládané náklady jsou po upřesnění ve stavební dokumentaci a po stavebně-historickém průzkumu 73 milionů korun, finální cenu ale ještě zpřesní nabídky uchazečů během výběrového řízení," dodal Jindřich Vedlich. 

Vedle úprav, které souvisejí se zpřístupněním terasy u kopule, bude potřeba opravit nebo vyměnit původní okna, provést rekonstrukce vitráží a navazující restaurování obložení, ve kterém jsou okna vsazena. Obnovou projde také omítková a cihlová fasáda, restaurátoři odborně ošetří sádrové a štukové omítky, kašnu, rampy, schodiště a sochy. 

Na rekonstrukci budovy muzea by pak měla navazovat revitalizace přilehlého parčíku za objektem u Kotěrovy ulice. 

Autor:  Petr Vinklář
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 23.6.2017 22:50 do 24.6.2017 01:55; na silnici 16 u obce Samšina okres Jičín; mezi odbočkou na Samšinu a Šalandou.; nehoda; neprůjezdný pruh, havarované vozidlo; havárie OA mimo silnici, se zraněním ...
  silnice III/30319, silnice III/30320, Police nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, práce na silnici, Od 10.04.2017 07:00 Do 27.08.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice č. III/30319 a silnice č. III/30320, ...
  silnice II/281 (ulice Turnovská), Sobotka, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 22.06.2017 09:00 Do 29.06.2017 23:59, Uzavírka a zvl. užívání ul. Turnovská v Sobotce pro opravu povrchu vozovky v ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace