Zprávy17. března  2017 v 12:45  

Slonice Umbu a Sally přestaly truchlit. Dnes už si pochutnávají na větvích a jsou v klidu

Slonice Sally a Umbu - Foto: Blanka Malá

Slonice Sally a UmbuFoto: Blanka Malá

Čtyři dny postávaly slonice Umbu a Sally v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové a větřily choboty směrer ke Kitovu pavilonu. Ten zemřel na kolaps organismu. Potvrdily to výsledky pitvy. Dnes už si ale slonice pochutnávají na větvích a jsou v klidu.

O tom, co se dělo s tělem Kita a jaká bude budoucnost afrických slonů v ZOO ve Dvoře králové nad Labem, si povídala se zooložkou Gabrielou Linhart, redaktorka Blanka Malá. 

Podle ředitele zahrady Přemysla Rabase měl Kito slabé srdce: „To srdce bylo menší, ne tak dobře vyvinuté, jako by mělo u tak velkého slona být. Byla tam určitá vrozená vada toho srdce a ono nezvládlo tak velké tělo obsluhovat a došlo ještě k infarktu,“ vysvětlil příčiny úhynu sloního samce Rabas. 

Čtěte také: Slon Kito uhynul na vrozenou vadu. Jeho srdce bylo příliš malé na tak velké tělo

„Jeho úmrtí bylo rychlé a nečekané. Během posledních dní jsme nezaznamenali žádné problémy s jeho zdravotním stavem. Až krátce před úhynem se dostavily příznaky, které poukazují na oběhový kolaps," uvedla k úhynu více než pět tun vážícího samce mluvčí zoo Andrea Jiroušová. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Do dvorské zoo dovezli slona v roce 2009 ze zahrady v britském Colchesteru, kde se narodil po umělém oplodnění. Kito byl jediným sloním samcem slona afrického chovaným v zoo v Česku a na Slovensku. 

Gabriela Linhart a Blanka Malá u výběhu slonic - Foto: Blanka Malá

Kitovi rodiče přišli na svět v letech 1981 a 1983 v Africe. Páru se v zajetí v Evropě dlouho nedařilo počít mládě přirozenou cestou.  

Zoologové se proto rozhodli pro umělé oplodnění. Byl to jeden z prvních pokusů o umělé oplodnění slonů na světě a hned napoprvé byl úspěšný. Po sedmi letech byl Kito od matky odstaven a odešel do nového domova v dvorské zoo.  

Zoo ve Dvoře Králové, která byla otevřena v roce 1946, se specializuje na africká zvířata. Velmi úspěšná je například v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu.  

I sloni potřebují pedikúru. Ochotně na ni chodí ve Dvoře Králové Umbu, Saly a Kito
Každý den zahyne na naší planetě rukama pytláků 96 slonů...
Sloni umí zpívat! Nevěříte?
Pomůže nosorožcům v Africe spálení rohoviny v České republice? 

Autor:  Andrea Jiroušová, Blanka Malá
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace