Zprávy12. října  2017 v 13:30  

Stezka do pravěku propojí Novou Paku, Bohuslavice na Náchodsku a polské město Pieszyce

Zkameněliny a fosilie. Život v minulosti (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Zkameněliny a fosilie. Život v minulosti (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

O desítky milionů korun usilují v rámci mezinárodní spolupráce Nová Paka, Bohuslavice na Náchodsku a Pieszyce v Polsku. V rámci projektu Česko-polské stezky do pravěku by v Nové Pace měl vyrůst Paleopark s naučnými stezkami, Bohuslavičtí plánují pravěké expozice a Poláci chtějí prezentovat Soví hory.

Ojedinělý projekt s naučnou geologickou stezkou má veřejnosti připomenout význačné geologické dědictví. Poučit, vzdělávat, dát možnost okusit si zajímavé aktivity na vlastní kůži. 

„Bude to sloužit veřejnosti, turistice. Ale hlavně školám. Zájemci by se tam měli dostat do situace před desítkami či stovkami milionů let. Kdy tady byla úplně jiná krajina. Bylo tady moře. A měli by se seznámit s tím, jak to tady v té době vypadalo," vysvětluje novopacký místostarosta Milan Pospíšil ze sdružení Sportovci pro Novou Paku. 

Čtěte také: Ptáci jsou poslední přežívající skupinou dinosaurů. Za pravěkem na Náchodsko

„Mělo by to začínat tady v Nové Pace u našeho muzea. Součástí dotace by měla být i rekonstrukce muzejního náměstí. Potom by to mělo pokračovat schodištěm ke klášteru, které je také součástí rekonstrukce," doplňuje Milan Pospíšil. 

Zkameněliny a fosilie. Život v minulosti (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Pak by měla paleostezka pokračovat až do prostoru Podlevína, kde budou jednotlivé zastávky. A přímo v Podlevíně by to končilo velkým paleoparkem. 

„Tam budou i nějaké budovy. Budou tam i místa, kde si návštěvníci i něco zkusí vykopat a podívat se," říká Milan Pospíšil. 

Dávnou historii chtějí lidem reálně přiblížit také v Bohuslavicích 

Zkameněliny a fosilie. Život v minulosti (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Zkameněliny a fosilie. Život v minulosti (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

„Jelikož se nacházíme na okraji významného geologického útvaru České křídové tabule, tak bychom chtěli tuto skutečnost zviditelnit pro ostatní občany z okolí, aby to věděli," říká nezávislý starosta Bohuslavic na Náchodsku Jiří Tojnar. 

A doplňuje, na co se návštěvníci v Bohuslavicích mohou těšit: „V prostorách přízemí obecního úřadu bychom měli instalovat výstavu kamenů, které se nacházejí jak v Nové Pace, tak v polském městě Pieszyce. Tak i od nás. Měla by tam být výstava obtisků z těch kamenů a dalších zajímavostí. V přilehlém parku před obecním úřadem budeme instalovat expozici replik obtisků ryb a dalších živočichů, které se nacházejí v těch kamenech." 

Polská část projektu chce prezentovat Soví hory, což je jeden z nejstarších geologických fenoménů Evropy. 

Pokud města s žádostí o dotace uspějí, mohla by v příštím roce vypsat výběřová řízení na stavební práce. A realizace by se mohla uskutečnit v následujícím roce. 

Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 24.10.2017 08:35 do 09:45; na silnici 16 v obci Zlatá Olešnice okres Trutnov; na "Olešňáku"; průjezd obnoven; na silnici jsou větší kameny, na místo jede hlídka PČR !!! Kameny odstraněny, silnicie ...
  Od 24.10.2017 09:25 do 11:30; na silnici 3049 u obce Žernov okres Náchod; nehoda; DN, bez zranění, střet NA a dodávka, na místo PČR a HZS
  Od 24.10.2017 08:15 do 12:20; na silnici 11 u obce Třebechovice pod Orebem okres Hradec Králové; nehoda; Dopravní nehoda , osobní vozidla - cyklista, na místě PČR

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace