Zprávy20. března  2017 v 10:04  

Už v letošním roce by měla cyklostezka propojit Hořice a Holovousy

Cyklostezka pro všechny milovníky cyklistiky - Foto: Fotobanka Pixabay

Cyklostezka pro všechny milovníky cyklistikyFoto: Fotobanka Pixabay

Ještě letos by měli mít cyklisté na Hořicku možnost využít novou cyklostezku. Ta propojí Hořice s nedalekými Holovousy a dlouhá bude necelé dva kilometry. Cena podle projektu by se měla pohybovat kolem devíti miliónů korun, v Hořicích ale věří, že se jim povede soutěží cyklostezku zlevnit.

Nezávislý místostarosta Hořic Martin Pour pevně věří, že zájem o novou cyklostezku bude velký. A vysvětluje, proč je v tomhle směru optimistou: „Teď ti návštěvníci musí jezdit buď po státní silnici, kde je ten provoz opravdu velký, nebo přes Chlum, což je ale relativně velké převýšení. Frekvence tam je velká, protože v Holovousech je sportovní centrum a vyhlášené občerstvení. Takže tímto směrem jezdí hodně obyvatel Hořic." 

Čtěte také: Možná už za dva roky se vydáte po stezce z Chlumce do Nového Bydžova

Nezávislá starostka Holovous Zlatuše Brádlová se těší hlavně na to, že silnice I/35 mezi Hradcem Králové a Jičínem přestane být hlavní možností, jak se dostat do Hořic na kole: „Kolikrát nemůžu ani vyjet na hlavní silnici. Přejet ani autem. Pro cyklisty si myslím, že je to hodně nebezpečné. A vzhledem k tomu, že tady máme základní školu do 5. třídy. A do 6. třídy už nám chodí děti do Hořic, tak si myslím, že cyklostezka bude hodně využívaná a děti se bezpečně dopraví do školy do Hořic." 

Myšlenka propojit Holovousy a Jičín se vzhledem k řečenému doslova nabízí, stejně jako otázka, proč k realizaci dojde až letos 

Zlatuše Brádlová má jednoduché vysvětlení: „Ta myšlenka už tady byla, spíš se hledaly prostředky jak to zafinancovat. V podstatě byly vypsány dotační tituly, takže jsme vyvolali spolupráci a už jsme šli za konkrétním dotačním titulem vypsaným společně s Hořicemi." 

Bicykl a cykloturistika - Foto: Fotobanka Pixabay

Podle Martina Poura bude prý projížďka nebo procházka po budoucí cyklostezce příjemná. Součástí budou třeba i informační tabule, lavičky nebo odpadkové koše: „Mají tam být odpočinková místa se stojany na kola. Tak, aby si tam člověk odložil kolo a kouknul se do krajiny. Tato cesta vede zhruba v jedné pětině Chlumu, takže už je tam nějaký drobný rozhled. Je to situováno na jih, takže je to velice příjemná promenáda." 

A v jaké fázi budoucí cyklostezka je? 

Hlavní slovo v realizaci mají Hořice, sama starostka Holovous sympaticky přiznala, že právě na hořické radnici leží většina související zátěže. 

A tak nechme znovu promluvit hořického místostarostu Martina Poura: „Teď probíhá výběrové řízení, které má být asi do 14 dnů dokončeno. A chtěli bychom obratem zahájit stavbu. protože my musíme celou realizaci stihnout v letošním roce. Včetně vyúčtování celé dotace." 

V Holovousích se těší i na to, že cyklostezka pomůže i zvýšit tržby místním živnostníkům nebo obecní prodejně občerstvení. 

Autor:  Tomáš Lörincz  (lcz)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  místní komunikace, část obce Votuz - silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 ...
  silnice III/28512 (ulice Brdce), v katastru obce Jaroměř, okr. Náchod, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 11.09.2017 00:00 Do 22.09.2017 23:59, část silnice III/285 12 v Jaroměři - Brdce - v úseku od ...
  ulice Vrchovinská, Nová Paka, okr. Jičín, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace ulice Vrchovinská v Nové Pace, Vydal: Městský ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace