Zprávy1. března  2016 v 09:00  

V Hradci Králové je 9 000 nádob na biomasu. Ta končí na kompostárně v areálu letiště

Kompostováním nebo tříděním bioodpadu ušetříte místo v popelnici na směsný odpad - Foto: Pavel Halla

Kompostováním nebo tříděním bioodpadu ušetříte místo v popelnici na směsný odpadFoto: Pavel Halla

Po zimní přestávce začaly Hradecké služby opět svážet biomasu. Hnědé nádoby na bioodpad jsou v krajském městě velmi populární. Celkem jich je 9 tisíc. Jejich obsah pak končí v městské kompostárně v areálu královéhradeckého letiště.

„Svozové auto sem jezdí každý den, někdy i vícekrát za den. Přiváží sem většinou trávu, listí, lidé vozí i větve," říká pracovník kompostárny Daniel Kubiš. 

Například zmíněné větve se drtí, tráva tu hnije, přidá se hlína a během necelých tří měsíců vznikne kompost. 

Čtěte také: Barevné popelnice u domu - třídění odpadů v části Hradce Králové

Na kompostárnu, která má za sebou také zimní přestávku, může biomasu přivézt i veřejnost. 

„Stačí sem přijet, stačí zastavit tady u cedule, já zkontroluji co vezou a pošlu je na místo, kde to mají vysypat," upřesňuje Daniel Kubiš. 

Harmonogram svozu biomasy je stejný jako v minulých letech. 

Po zimní přestávce začaly Hradecké služby opět svážet biomasu. Ta pak končí v městské kompostárně v areálu královéhradeckého letiště - Foto: Ondřej Vaňura

Svozové auto přijede ke každé hnědé nádobě jednou za týden, vysvětluje ředitel Hradeckých služeb Radek Sokol: „Biomasu svážíme v Hradci Králové prakticky na všech místech s individuální rodinnou zástavbou. To znamená netýká se to sídlišť a centra města." 

O svoz je v Hradci Králové dlouhodobě veliký zájem 

„Máme dnes kolem 9 000 nádob pro celé město. Ti kdo nemají nádoby, tak mají právě možnost využít kompostárny, ta je pro občany také zdrama. Nebo případně sběrných dvorů. Ale ty v období kdy je kompotárny pro veřejnost otevřena, tak přijímají tyto odpady minimálně," vysvětluje Radek Sokol. 

Jen z hnědých nádob skončí na kompostárně 3 000 tun odpadu ročně. Další biomasu pak lidé přiváží sami. 

„Může sem přijít každý občan, který má trvalé bydliště v Hradci Králové a to bezplatně. To znamená, pokud už to naloží na vozíček, tak to může přivézt sem," dodává Radek Sokol. 

Kompostárna v areálu hradeckého letiště je v provozu každý den včetně víkendů. 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  D11, mezi km 74.2 a 76, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 07:45 Do 17.10.2017 17:45, údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 51 a 64, ve směru Hradec Králové, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 07:45 Do 17.10.2017 14:00, sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 77 a 83, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 07:45 Do 17.10.2017 12:00, údržba vodorovného značení a dopravních knoflíků, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace