Zprávy14. července  2016 v 10:00  

V Rudníku loví raky kamenáče. Nebojte se, neskončí na talíři. Opravují tu Bolkovský potok

Rak (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Rak (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Stovky raků, mihulí, pulců, pstruhů a dalších vzácných živočichů teď loví specialisté v Bolkovském potoku v krkonošském Rudníku. Stavbaři tam čistí a opravují koryto po povodni z léta 2013. Vzácná zvířata se musí přemístit výš po proudu, aby bagrování nánosů a úpravy břehů přečkala. Holínky si navlékl i náš reportér Jiří Fremuth.

Investor stavby musí ze zákona najmout specialisty a udělat vše pro to, aby ohrožené druhy přežily. Co přesně vlastně žije v Bolkovském potoce? 

Čtěte také: Krkonošská Noemova archa zachraňuje vzácné horské rostliny

Je to až překvapivé, kolik je tam života. Břehy koryta jsou vydlážděné kameny, ústí tam řada trubek. Tedy zřejmě odpadů z okolních domů, ale asi z nich neteče žádná hrůza. Protože jenom na stometrovém úseku nalovili zaměstnanci specializované firmy stovky raků kamenáčů, mihulí potočních - to je takový malý úhoř - nebo pulců, ale také pstruhů potočních. 

„Je tady hodně raků. Třeba na čtyřiceti metrech jsme našli až stovku těchto živočichů. “
Martina Kubečková, specialistka z Naturaservisu

Všechny je dají do kbelíků s vodou a odvezou na horní tok potoka - tam se najdou vhodná místa, kde se vypustí zpět. 

A až se ty práce dodělají, tak ti živočichové přirozeně splují dolů po proudu. 

Rak (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Jak se tak malí a hbití živočichové vlastně loví?
Sníží se hladina potoka. V tomto případě se prostě v kontrkétním úseku položilo potrubí o průměru zhruba 40 centimetrů a do něj se voda svedla. Pak se jde proti proudu a vše se proloví takovými malými podběráky. 

Ale třeba pro raka se prostě musí sáhnout, říká Martina Kubečková z Naturaservisu: „Tady v té díře by mohl být rak. Já tam zkusím strčit ruku. A je tam. Malinkej ráček. Snaží se nám štípnout. Od těchto malých to nebolí, ale od těch větších už to docela i bolí." 

Autor:  Jiří Fremuth
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace