Zprávy19. března  2017 v 10:07  

Ve Vrchlabí si konečně budete moci užít přírodní koupání v Kačáku. Kdy to bude?

voda, dovolená , teplé počasí, koupání, relax, odpočinek, tropická vedra - Foto: Martin Svozílek

voda, dovolená , teplé počasí, koupání, relax, odpočinek, tropická vedraFoto: Martin Svozílek

Vrchlabská radnice se plánuje pustit do obnovy rybníku, kterému se říká Kačák. Hned po mrazivých nocích ho čeká vypouštění a následné odbahnění za víc než tři miliony korun. Následovat bude oprava a vznikne i několik vodních atrakcí. Vrchlabí počítá s tím, že by se lidé mohli v Kačáku koupat už v létě 2018.

Jen co roztaje led, tak vrchlabský rybník, takzvaný Kačák, čeká historický okamžik. Po nejméně 30 letech z něj zmizí voda i ryby. 

„Počítá se, že se asi týden až 10 dní bude vypouštět. Pak dojde k slovení ryb. Takže vše je připraveno na to, až se symbolicky vytáhne špunt a začne se rybník vypouštět. Dokud tam je led, tak to nejde," potvrzuje starosta Vrchlabí Jan Sobotka. 

Odbahnění potrvá přibližně tři měsíce 

Hned potom nastoupí dělníci, kteří začnou budovat základy pro drobné stavby, které by tu měly vyrůst. Skokanský můstek, altán, rybářský domek a prostor pro loďky. 

Čtěte také: O Vrchlabí se zajímají až na dalekém Tchaiwanu. Ptáte se proč?

„Ty drobné stavby nebudeme schopni finančně v první etapě dělat všechny, chceme ale, když bude vypuštěn rybník, udělat základy a připravit to, protože pak pod vodou se to udělat nedá," dodává Jan Sobotka. 

Koupaliště, koupání - Foto: Olga Štrejbarová

Do konce měsíce má radnice v plánu pokácet vytipované stromy u rybníka. K zemi půjdou jednak topoly a také několik stromů v takzvaném lužním lese, kde má vzniknout povalový chodník. 

„Tam je potřeba několik stromů pro ten chodník skácet, aby byl bezpečný. Lidé tam stejně prochází a chodí různě neřízeně, tak když tam bude jeden dřevený chodník, tak jej snad všichni využijí a nebudou chodit jinudy," vysvětluje Jiří Pohl, investiční technik Městského úřadu ve Vrchlabí. 

Lidé by se mohli v Kačáku koupat už v létě 2018 

Vše, včetně zpevnění břehů, je zapotřebí stihnout do září. Protože potom se bude rybník opět napouštět. A to bude trvat 3/4 roku. Pokud tedy nebude velké sucho. 

„To je pro nás zásadní. Že bychom chtěli na konci září začít rybník zase napouštět. Tak, aby se nám podařilo, že by se tam třeba už v přístím roce dalo koupat. Bude opravdu záležet na tom, zda bude deštivý nebo suchý rok. Jestli nám to nateče, nebo nenateče. Protože ta doba je opravdu dlouhá a nedá se nijak ovlivnit," potvrzuje vrchlabský starosta Jan Sobotka. 

Odbahněním by se měla hlavně zlepšit průhlednost vody. 

Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace