Zprávy4. září  2017 v 08:00  

Zdarma se svezete v Hradci Králové Zelenou linkou MHD. Osvědčí se elektrobus?

Elektrobus v Hradci Králové - Foto: Magdalena Vlčková

Elektrobus v Hradci KrálovéFoto: Magdalena Vlčková

Součástí královéhradecké městské hromadné dopravy bude od 4. září takzvaná Zelená linka. Ta poprvé v novodobé historii MHD propojí samotný historický střed města s širším centrem. Trasu obslouží elektrobus a jízda bude pro cestující zdarma. Dopravní podnik a město tak chtějí lidem nabídnout alternativu cestování v centru, ulevit přetížené dopravě a přispět k ekologičtějšímu provozu.

Nová Zelená linka zahájí svůj provoz v pondělí 4. září. Hradecký dopravní podnik nabídne možnost cestování zdarma v centru města a lidé tak během dne nemusí jezdit autem na úřady, pracovní schůzky či do své oblíbené restaurace na oběd. 

Zelená linka bude jezdit v pracovní dny od 9 do 17 hodin každých dvacet minut kromě dvou spojů z důvodu povinné přestávky pro řidiče. 

Trasa Zelené linky MHD v Hradci Králové

Elektrobus, který bude linku obsluhovat, pojede ze zastávky na Velkém náměstí poblíž Galerie moderního umění přes zastávky Adalbertinum a Muzeum a po Tylově nábřeží a Gočárovou třídou se dostane na Ulrichovo náměstí. Střeleckou ulicí pak trasa vede na třídu Karla IV. a přes zastávky Centrál, Muzeum a Magistrát města zpět na Velké náměstí. 

„Zavedením nové linky chceme oslovit nejen stávající cestující městské hromadné dopravy, ale i ty, kteří pro cestu do centra využívají auta. Elektrobus nabídne možnost dopravy do centra bez starosti s hledáním místa k zaparkování, v tomto případě navíc zcela zdarma," řekl primátor města Zdeněk Fink. 

Čtěte také: Obstojí v Hradci Králové elektrobus?

„Městská doprava je moderním způsobem cestování ve všech větších městech nejen v celé Evropě, přesednutím z auta do elektrobusu, trolejbusu nebo autobusu se uleví i silnému provozu v centru města, s čímž souvisí i pokles emisí," vysvětluje další důvody zavedení této novinky ve městě primátor. 

Trasa Zelené linky povede z Velkého náměstí k Adalbertinu, pak odbočí k zastávce Muzeum a za Tyršovým mostem bude pokračovat doleva po nábřeží a směrem na Ulrichovo náměstí. Pak se trasa stočí doprava ke Střelnici a pokračuje po zastávkách Centrál a Muzeum k magistrátu města. 

Elektrobus v Hradci Králové - Foto: Magdalena Vlčková

Okruh Zelené linky bude končit opět na Velkém náměstí. Linka je vedená po stávajících zastávkách MHD a speciálně pro tuto trasu vznikne nová zastávka na Velkém náměstí. 

Okruh, který je dlouhý něco přes tři a půl kilometru, bude obsluhovat elektrobus 

Celou trasu projede třikrát za hodinu s výjimkou přestávky na jídlo a oddech řidiče. Provoz je naplánován na osm hodin denně ve všední dny od deváté do sedmnácté hodiny. Za celý den se tak vůz s cestujícími vydá na cestu dvaadvacetkrát, přičemž projetí jednoho okruhu mu potrvá 15 minut. 

Vzhledem k výjimečnosti nebude nová linka v jízdních řádech a na vozech označena běžně číslem, ale ponese přímo název Zelená linka. Od září pojede v testovacím provozu, který bude dopravní podnik postupně vyhodnocovat. 

Celoroční provoz nové linky MHD představuje ujetí 23 tisíc kilometrů. Předpokládané provozní náklady této služby, která je pro obyvatele i návštěvníky města zdarma, jsou zhruba 80 tisíc korun měsíčně. Radnice je letos uhradí ze souhrnné rezervy městského rozpočtu. 

Zelená linka MHD v Hradci Králové - Foto: Dopravní podnik města Hradce Králové

Autor:  Petr Vinklář, Marika Konárková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  místní komunikace, Dobruška (okres Rychnov nad Kněžnou), uzavřeno, Od 22.09.2017 00:00 Do 23.09.2017 23:59, uzavírka: náměstí F. L. Věka, část ulice Solnická, část ulice Novoměstská, část ulice Opočenská ...
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace