Zprávy10. června  2017 v 10:30  

Znáte opičku, která se vejde do dlaně? Patří do skupiny poloopic a jmenuje se komba ušatá

Čipování malých komb ušatých - Foto: Simona Jiřičková

Čipování malých komb ušatýchFoto: Simona Jiřičková

První dvě mláďata se před pár dny podrobila čipování. To aby zoologové o nich měli přesnou evidenci. Odchovat komby se totiž zoologickým zahradám pokaždé nepodaří. Ve volné přírodě žijí v dutinách stromů, v ZOO bydlí v malých boudičkách podobných ptačím budkám.

Boudičky s kombami najdete v královédvorské ZOO v replice afrického městečka Tiébélé naproti slonímu výběhu. A přesně tam se dnes se zoologem Michalem Podhrázským, jeho kolegyněmi a redaktorkou Danou Voňkovou vypravíme. 

Komby ušaté žijí v Africe jižně od Sahary a na Zanzibaru. Jsou to malí primáti stříbrnošedé až tmavě hnědé barvy. Mají velké oči, které jim umožňují dobré noční vidění. Na rozdíl od většiny savců vidí barevně. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Mají silné zadní končetiny a dlouhý ocas, který jim pomáhá získávat rovnováhu. Jejich uši se skládají ze čtyř částí, které mohou jednotlivě ohýbat, což využívají v noci při lovu hmyzu. 

Jejich všežravá strava obsahuje ve volné přírodě hmyz, jiná malá zvířata včetně ptáků, ovoce, semena, květiny, vejce, ořechy a blahovičník. 

Čipování malých komb ušatých - Foto: Simona Jiřičková

Komby ušaté se rozmnožují dvakrát do roka - na začátku a konci období dešťů, tedy v listopadu a v únoru. Na jeden vrh mají 1-2 mláďata a březost trvá 110-120 dní. Rodí se s polozavřenýma očima a nemohou se pohybovat samostatně. Po dobu několika dní je proto matka nosí ve svých ústech, během krmení je ponechává na větvích. 

Své území si komby značkují packami potřísněnými močí. 

Autor:  Dana Voňková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 23.6.2017 07:35 do 09:40; v ulici Gočárova třída v obci Hradec Králové; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2x OA, bez zranění.
  Od 23.6.2017 07:25 do 09:30; v ulici Komenského v obci Nové Město nad Metují okres Náchod; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, se zraněním.
  Od 23.6.2017 06:50 do 08:55; na silnici 14 u obce Solnice okres Rychnov nad Kněžnou; nehoda; 2 x OA, bez zranění, na místě složky IZS, provoz řízen kyvadlově

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace