ZOO Dvůr Králové se v Keni zúčastní největšího spálení slonoviny v historii. To budou čarodějnice!

30. duben 2016

Ředitel dvorské ZOO Přemysl Rabas se v sobotu 30. dubna v keňském Nairobi zúčastní historického spálení slonoviny a nosorožčí rohoviny. Keňská vláda chce demonstrativním zapálením více než 100 tun slonoviny a více než tuny nosorožčích rohů vyslat světu jasný vzkaz - obchod se slonovinou a nosorožčí rohovinou vede k masivnímu vyvražďování těchto zvířat, proto je nutné ho ukončit.

„Vlastně to bude v sobotu vůbec největší pálení čarodějnic. Jsem rád, že budeme u toho. Pro královedvorskou zoologickou zahradu je pozvání k účasti na této akci významným oceněním našich ochranářských aktivit," uvedl Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové, který se historické události zúčastní na pozvání vládní organizace Kenya Wildlife Service, která spálení pořádá.

Množství slonoviny a rohoviny bude největší v historii, pro srovnání při dosud největším pálení bylo zažehnuto přibližně osmkrát menší množství klů. Oheň zapálí prezident Keni Uhuru Kenyatta za dohledu legendárního Richarda Leakeyho, který kdysi vůbec první pálení slonoviny inicioval.

Čtěte také

Svou přítomností ochranáře podpoří i řada známých osobností, například slavný moderátor BBC David Attenborough, čínský basketbalista Jao Ming, herci Leonardo di Caprio a Nicole Kidmanová či byznysmeni Michael Bloomberg a George Soros.

Keňa chce spálením symbolicky stvrdit svou vedoucí úlohu v ochraně africké přírody. V posledních letech se tu podařilo snížit pytlačení jak slonů, tak nosorožců. Podle keňské vlády není její přírodní bohatství na prodej.

Vláda přitom zdůrazňuje, že samotné spálení samozřejmě nebude znamenat konec pytlačení, zaručí ale, že na spálené slonovině už nebude moct nikdo vydělávat. Má být také veřejným závazkem, který symbolizuje, že země je rozhodnuta s řáděním pytláků skoncovat.

Pálení rohoviny ve dvorské ZOO v roce 2014

Obrovský nárůst pytlačení v 70. a 80. letech minulého století vedl k tomu, že keňská vláda v roce 1989 spálila 12 tun slonoviny jako vzkaz světu, že pytlačení by mohlo vést k vyhubení celých druhů a že je potřeba s ním seriózně bojovat. Za pár měsíců pak následoval mezinárodní zákaz obchodu se slonovinou.

Spálení slonoviny 30. dubna letošního roku se hlásí ke stejnému odkazu. Velká část z klů a rohů přitom nepochází ze zvířat upytlačených v Keni, ale z kontrabandu zadrženého při kontrolách a z přirozeného úhynu zvířat.

V ZOO ve Dvoře Králové nad Labem demonstrativně spálili nosorožčí rohovinu

ZOO Dvůr Králové na problém pytlačení nosorožců upozornila na podzim roku 2014 spálením svých zásob nosorožčí rohoviny.

Částečně i jako důsledek této sledované akce byla v dvorské zoo v listopadu 2015 podepsána deklarace mezi Vietnamem a Českou republikou o spolupráci vedoucí k potlačení nelegálního obchodu s ohroženými druhy, a to hlavně se slonovinou a nosorožčími rohy.

Česká republika je jednou z tranzitních zemí, přes kterou především nosorožčí rohovina proudí do konzumentských zemí východní Asie.

Pálení rohoviny ve dvorské ZOO v roce 2014
autor: DV
Spustit audio