Zprávy22. května  2017 v 14:39  

Zvláštní ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis pro hradeckou Galerii moderního umění

Galerie moderního umění v Hradci Králové - Foto: uživatel Petr1888,  CC BY-SA 3.0

Galerie moderního umění v Hradci KrálovéFoto: uživatel Petr1888, CC BY-SA 3.0

Krajská instituce Galerie moderního umění v Hradci Králové získala zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin roku 2016 v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2016. Galerie se o tento titul ucházela s projektem rozsáhlé rekonstrukce za 126 milionů korun, jejímž investorem byl Královéhradecký kraj.

„Je to významné ocenění nejen pro galerii, ale zároveň i pro kraj. Je skvělé, že se vůbec podařilo projekt realizovat. Celá budova se po otevření stala přívětivějším prostorem, o čemž svědčí i zvyšující se návštěvnost. Doufám, že v přibývajícím počtu návštěvníků budeme v budoucnu pokračovat,“ řekla náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje odpovědná za kulturu Martina Berdychová. 

Ředitel Galerie moderního umění Tomáš Rybička pak považuje zvláštní ocenění v soutěži Gloria musaealis, udělené na návrh odborné poroty soutěže, především jako uznání práce od kolegů, pracovníků muzeí a galerií. 

Čtěte také: Galerie moderního umění v Hradci Králové je jako nová

„Toto prestižní ocenění nepatří jen Galerii moderního umění, ale také Královéhradeckému kraji, který byl pro nás důležitým partnerem a investorem celkové rekonstrukce budovy galerie. Na rekonstrukci se podíleli architekti, projektanti, stavbaři, restaurátoři, projektoví manažeři a desítky pracovníků mnoha dalších profesí. Každý z nich má svůj podíl na rekonstrukci budovy a každému z nich patří také toto ocenění,“ řekl ředitel galerie Tomáš Rybička. 

Zvláštní ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis pro hradeckou Galerii moderního umění - Foto: Martina Götzová

Galerie moderního umění na Velkém náměstí byla kvůli nákladné rekonstrukci nepřístupná déle než dva a čtvrt roku. V péči stavařů a následně i památkářů byla od konce července roku 2014. Návštěvníkům se po dlouhé pauze otevřela v listopadu 2016. Obnova pozdně secesní budovy někdejšího Záložního úvěrového ústavu a zároveň první komplexní rekonstrukce v historii budovy postavené v letech 1911 - 1912 stála 126 milionů korun. Královéhradecký kraj na ni získal padesátimilionovou dotaci z ROP Severovýchod, zbytek potřebných prostředků uhradil ze svého rozpočtu. 

Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2016 byla vyhlašována ve třech hlavních kategoriích - Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. V XV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis obdržel projekt „Rekonstrukce budovy Galerie moderního umění v Hradci Králové“ na návrh odborné poroty zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin roku. Národní soutěž muzeí vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií a českým výborem Mezinárodní rady muzeí (ICOM). 

Autor:  Martina Götzová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, D11-82,8
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 50 m, Klenice
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace