Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Rychmburk

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Rychmburk - Autor: kolektiv autorů
Rychmburk
Autor:    kolektiv autorů  

Zachovalý gotický hrad na vyvýšenině nad říčkou Krounkou, nedaleko od Skutče. Hrad založil počátkem 14. století Tas z Mrdic. Na konci tohoto věku jej držel spisovatel Smil Flaška z Pardubic. Jako většina hradů byl i Rychmburk dobyt husitským vojskem, konkrétně v roce 1425. 

První polovina 16. století přinesla hradu nový pozdně gotický palác. O jeho výstavbu se zasloužil tehdejší majitel Jindřich Šťastný z Valdštejna. V letech 1793 až 1798, za působení Kinských, byl hrad opraven a přestavěn do modernější, barokní podoby.

Rychmburk 

O hradě Rychmburku se vypravuje pověst tuze smutná a dojemná. Kdysi dávno, v těch prastarých dobách, žil na hradě pán s dcerou. Dívka byla jako obrázek a když přišla doba, kdy by se již mohla vdávat, začal jí otec hledat ženicha.

Mladá panna však netoužila po panském životě. Ráda by žila jako obyčejní lidé. Často se procházela kolem hradu a dívala se, jak lidé pracují na polích. A tak se stalo, že se dcera hradního pána zamilovala do chudého pacholka, kterého vídala na svých procházkách.

Několik týdnů jejich láska kvetla a nikdo o ní nevěděl. Avšak hradnímu pánovi se začalo zdát podivné, jak dívka každý den opouští hrad ve stejnou dobu a jednoho dne se za ní tajně vydal.

Když před sebou uviděl vesnického mládence, který vede za ruku jeho dceru, převelice se rozzlobil.

Vrátil se na hrad a čekal, až se dcera vrátí. Vypověděl jí, že všechno vidět a zakázal, aby se s jinochem scházela. Dívka však odmítla uposlechnout otcova nařízení a to pána ještě více rozhněvalo.

Poručil svou dceru odvést do nedalekých Janoviček a v kostele zaživa zazdít. Jak pán poručil, tak poddaní vykonali. Několik dní poté zazníval z kostela žalostný dívčin zpěv a mnoho lidí přišlo pána prosit o slitování.

Otec tedy dívku osvobodil a nechal ji přivést na hrad. Tam už mu nikdo nemohl překazit jeho počínání a dceru zazdil navždy.

Lidé se na krutého pána dlouho zlobili a píseň, kterou dívka sama složila a zpívala ve svém vězení, zpívali při každém procesí ke kostelu v Janovičkách.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Chrudim

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas