Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Pajrek

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Pajrek - Autor: kolektiv autorů
Pajrek
Autor:    kolektiv autorů  

Torzo hradu, kterému dominuje ruina velké věže, ležící na výběžku hřebenu Hraničáře, nedaleko od šumavského Nýrska. Hrad, mezi jehož hlavní úkoly patřila ostraha nedalekých česko - německých hranic, byl založen pány z Janovic okolo poloviny 14. století. První zmínka o něm je datována do roku 1360 a připomíná Něpra z Pajreku. 

V roce 1467 proběhla nedaleko od hradu bitva s bavorskými křižáky, z níž vítězně vyšla strana Jiřího z Poděbrad. Roku 1472 bavorské vojsko hrad Pajrek dobylo. Po vypálení, které následovalo po dobytí, začal hrad pustnout.

V nedobrém stavu jej koupil roku 1512 pán z Vřesovic, který jej následně opravil. Pro loupežné výpady, podnikané odsud do okolí, byl však hradní pán roku 1520 popraven na Pražském hradě. Poté byl Pajrek, tehdy již pustý, ponechán svému osudu, a proto zanedlouho propadl neodvratné zkáze.

Pajrek 

Již od dob udatných rytířů se mezi lidem vypravuje pověst o mladé šlechtičně, zakleté v hada se zlatou korunkou na hlavě, ale ještě rozšířenější je ta o pokladu ukrytém pod hradem.

Po dlouhých staletích hrad zpustl a mnoho bohatství chtivých se pokoušelo poklad najít. Tak se také stalo, že se jednoho dne vydali tři přátelé na Pajrek a mysleli, že bohatství získají. Již po mnoho let byli krejčí, tkadlec a švec dobrými přáteli a smluvili se, že když poklad najdou, rozdělí si ho stejným dílem.

Byl podzimní podvečer, barevné listí se pokojně snášelo k zemi, když tři muži kráčeli k hradu. Stejně jako všichni v celém okolí znali pověst o zdejším pokladu a věděli tedy, kde mají kopat.

Bohatství se podle vypravování ukrývalo v hradním sklepení. Muži sešli po rozbořeném schodišti a stanuli v temné podzemní síni. Ze všech stran na ně dýchal chlad a vlhko. Krejčí zapálil svíci, postavil ji na zem a přátelé se dali do práce.

Usilovně kopali a krátce před půlnocí se jim cestu k pokladu opravdu podařilo nalézt. Avšak to nejhorší je teprve čekalo, před truhlicemi seděl ďábelsky vypadající černý pes, divoce vrčel a cenil ostré zuby.

Muži se polekali, sklíčeně usedli na zem a radili se, jak psa přelstít. Náhle se ozval hřmot a před nimi se objevil čert. Přátelsky si k nim přisedl a nabízel svoji pomoc. Všechno se zdálo tak snadné do doby, než pekelník řekl svou jedinou podmínku. Za to, že pomůže přátelům získat bohatství, žádal život jednoho z nich.

V tom okamžiku se z dlouholetých přátel stali soupeři. Ani jeden se nechtěl obětovat pro druhé, a protože se nemohli dlouho dohodnout, ďábel se rozhněval a odletěl pryč. Zůstal po něm jen obláček dýmu. A ti tři muži odešli s prázdnou a již nikdy se nepokoušeli hledat poklad.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Klatovy

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas