Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Pušperk

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Pušperk - Autor: kolektiv autorů
Pušperk
Autor:    kolektiv autorů  

Torzo hradu, ležící na kopci nad obcí Liška, 10 km od Klatov. Hrad založil v šedesátých letech 13. století Jaroš ze Slivna, který se po něm poté také psal. V písemných zprávách je Jaroš prvně zmiňován k roku 1266. Jeho následníci využívali Pušperk do konce 13. století. Po nich jej získali do svého držení Hroznatovci. 

Protože v době husitských válek patřil hrad katolíkům, byl dobyt a následně rozbořen. Již k roku 1447 je hrad uváděn jako pustý. Poté jej opravil Břeněk z Ronšperka, který odsud měl organizovat loupeže. Z tohoto důvodu byl Pušperk roku 1473 rozbořen Klatovskými.

V 17. století byla v prostoru hradu postavena z materiálu získaného ze zbořené obytné věže barokní kaple.

Pušperk 

Psal se rok 1260, když pan Jaroš ze Slivna založil hrad Pušperk, který se v průběhu staletí proměnil v teskné zříceniny, obklopené lesy.

Pán dlouho nevěděl, jaké jméno by hradu nejvíce slušelo. Nakonec se rozhodl, že jej nazve Liščím vrchem podle lišky, která byla erbovním znamením jeho rodu.

Pozoruhodné vypravování se váže k této lišce. Kdysi dávno, v dobách starých předků pana Jaroše, se kolem jejich sídla proháněly divoké lišky. S příchodem každého nového jara přiváděly na svět mláďata a jedno z nich již jako maličké častokrát zavítalo do blízkosti hradu.

Jak ubíhal čas, z malého liščete vyrostla krásná, rezavá liška s huňatým ocasem. Stále mnohokrát přicházela ke hradu, až jednoho dne se neukázala. Po několik dlouhých týdnů lišku nikdo ani koutkem oka nezahlédl.

Však poté se opět vrátila. Byl právě podvečer, slunce pomalu mizelo za obzorem a nebe poseté drobnými mráčky žhnulo rudým světlem. Právě toho dne se pán dozvěděl, že bude otcem.

Liška od té doby chodila ke hradu každý den v podvečer. Vždy se jen na pár chvil ukázala, zaběhla do lesa a mezi stromy se zakrátko ztratila z dohledu.

Uplynulo několik měsíců a jednoho dne již s ranním úsvitem liška přiběhla ke hradu. Všem to připadalo podivné a věřili, že to musí být nějaké znamení. A vskutku, téhož dne pánova žena povila krásné, zdravé děťátko.

Od těch dob lidé věřili, že liška přichází k jejich sídlu a vždy přináší štěstí.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Klatovy

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas