Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Budyně nad Ohří

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Budyně nad Ohří - Autor: kolektiv autorů
Budyně nad Ohří
Autor:    kolektiv autorů  

Zachovalý gotický vodní hrad, později přestavěný na zámek, ležící ve středu Budyně nad Ohří. 

Původní hrad pocházel z konce 13. století. Roku 1336 jej koupil od Jana Lucemburského Zbyněk Zajíc z Házmburka. Za Jana Zajíce, v 2. polovině 15. století, došlo k velké gotické přestavbě, při níž byly vybudovány hradby a vodní příkopy. Další z majitelů, Jan Zbyněk, obdivovatel vědy (hostil zde i Tychona de Braha), nechal roku 1585 Budyni přestavět v renesančním stylu na zámek.

Poté zkázu středověkého sídla urychlila třicetiletá a sedmiletá válka a také několik následných požárů. Roku 1823 bylo zbořeno východní a jižní křídlo a také velká věž. Před jistou zkázou zachránil Budyni E. Fiala, který celou stavbu v letech 1902 až 1911 zastřešil a upravil.

Budyně nad Ohří 

Zdi budyňského hradu jsou prosáknuty mnoha zajímavostmi. V dobách šestnáctého století, za Jana Zbyňka Zajíce z Hazmburku, zde byla proslulá alchymistická dílna. V ní působil i jeden z nejvýznamnějších českých alchymistů Bavor mladší Rodovský z Hustiřan, který prý uměl pomocí utajeného postupu získat zlato. Jeho schopností si velice cenil i samotný císař Rudolf II., známý mecenáš české alchymie.

Pan Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburku zemřel roku 1610, aniž by po sobě zanechal nějaký majetek. Všechno své jmění vložil do bádání svých alchymistů. Prý takto utratil více peněz než již zmíněný Rudolf II. Pověsti o něm však tvrdí něco zcela opačného...

"Zlato, zlato, konečně zlato....", ozvalo se z dílny krátce po nedělním poledni, "... objevil jsem zlato...", ozývalo se vzrušeným hlasem po celém hradě. Zakrátko se již na budyňském hradě konala velkolepá hostina na počest významného objevu.

Hostiny se účastnil i sám pán Zajíc z Hazmburku. Ten nechal ihned ze získaného zlata ulít několik zlatých soch. Vzniklý poklad nechal poté ukrýt v těžko přístupném podzemí budyňského hradu.

Poté nechal pán z Hazmburku umístit sochu alchymisty tak, aby mohla svým bedlivým pohledem střežit ukrytý poklad. Socha z pískovce, velká necelý jeden metr, však nehledí směrem k úkrytu dávného pokladu dodnes. Jedno z křídel budyňského sídla bylo zbořeno, a tak se Kvasnička (jak je dnes pískovcový mužík nazýván) musel přestěhovat.

Dnes jej můžete spatřit v nevelkém výstupku arkýře, přímo proti hlavní vstupní bráně. Možná právě vám poví, kde se velkolepý poklad pana Zajíce nachází dnes...


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Litoměřice

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas