Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Kamýk

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Kamýk - Autor: kolektiv autorů
Kamýk
Autor:    kolektiv autorů  

Zříceniny gotického hradu, ležící na čedičové skále nad stejnojmennou obcí, 3 km od Litoměřic. Hrad byl vystavěn z pověření krále Jana Lucemburského na počátku 14. století. Ten jej roku 1319 udělil jako manství Jindřichovi, který byl také pravděpodobně jeho stavitelem. 

V době husitských bojů držel Kamýk husitský hejtman Hynek z Kolštejna. Roku 1547 byl Kamýk, z iniciativy tehdejšího majitele Viléma Kamýckého ze Lstiboře, opraven a rozšířen. I přes tuto přestavbu neměl hrad poté dlouhého trvání, neboť již kolem roku 1600 se uvádí jako pustý. Majitelé, páni ze Lstiboře, přesídlili na nově postavenou tvrz pod hradem.

Zkázu hradu urychlilo dobytí saskými vojsky za třicetileté války roku 1632.

Kamýk 

Dlouhá, předlouhá léta žil pán z Růže na Kamýku pouze se svou ženou. Když se jim konečně narodila dceruška, stal se z rytíře nejšťastnější muž pod sluncem. Dívenka dostala jméno Růženka. Léta plynula jako voda a Růženka vyrostla do krásy. Poté, co rytíři zemřela žena, upnul se na Růženku ještě více.

O krásnou dívku se ucházeli nápadníci z blízka i z daleka. I doslechl se o krásné panně s dlouhými černými vlasy a tvářemi jako růžičky rytíř z templařského hradu ve Velkých Žernosekách. Jal se ucházet o její ruku, ale Růženka jeho nabídku k sňatku odmítla a on se rozhodl, že se za to pomstí.

Jednoho pozdního odpoledne si vyšla Růženka na procházku do lesa a od té doby ji už nikdo neviděl. Smutek naplnil celý hrad. Pán z Růže nechal hledat svou dceru po celém okolí, ale marně. Stesk ho tížil ve dne v noci. Nakonec se rozhodl, že půjde hledat svou dcerušku sám. Převlékl se za potulného zpěváka a s loutnou putoval od hradu k hradu v naději, že najde svou dceru.

Po mnoha měsících na něj dolehla nemoc a sláb se vracel k domovu. Starý rytíř už viděl známé kopce a řeku. Protože byl velmi slabý, často odpočíval. Stalo se tak i u hradu v Žernosekách. Usedl na kámen, sejmul loutnu a zamyšlen poslouchal kvílení větru. Pojednou však zaslechl dívčí pláč. V té samé chvíli též poznal hlas své dcery. Nářek vycházel ze staré hradní krypty. Stařec se snažil otevřít kamenné víko, ale bylo moc těžké. Zesláblý pán koupil ve vsi koně a ještě onen den večer přijel na templařský hrad s čeledíny. Nepozorovaně vnikli do kaple a odsunuli víko krypty. Růženčin otec sešel dolů s loučí v ruce. Růženka zde opravdu byla, ale usnula navždy.

Rytíř rozhořčený smrtí své jediné a milované dcery poručil hrad podpálit. Než se sešla noc se dnem, hrad lehl popelem a krutý templařský rytíř našel v plamenech zaslouženou odplatu. Pán z Růže se však na Kamýk už nikdy nevrátil. Žalem skonal u těla své dcery.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Litoměřice

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas