Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Košťálov

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Košťálov - Autor: kolektiv autorů
Košťálov
Autor:    kolektiv autorů  

Trosky hradu, zvaného též Košťál, umístěné na 481 m vysokém čedičovém kopci. Jedna z dominant Českého středohoří. Hrad byl založen pravděpodobně počátkem 14. století. Nechali ho vystavět Hazmburkové či Slavětínští. V průběhu 15. století byl hrad v držení Kaplířů ze Sulevic. 

Roku 1422 byl Košťálov obléhán husitským vojskem. Ke konci tohoto věku, roku 1486, bylo zdejší panství rozděleno na několik menších dílů. Dohoda zajistila nejen společné vlastnictví, ale i společnou obranu hradu všem majitelům rozděleného panství.

V polovině 16. století přestal hrad jako sídlo vyhovovat, proto jeho držitelé přesídlili do dvou nově vybudovaných tvrzí pod hradem. Za třicetileté války byl Košťálov již pustý.

Košťálov 

Tam, kde dnes najdeme zříceniny Košťálova, stával v dobách dávno minulých mocný hrad. V dobách věku čtrnáctého tu vedl marnotratný život purkrabí Albrecht se svou manželkou. A právě tehdy vyměnilo panstvo obyčejné střevíce za boty s dlouhou špicí.

Purkrabí i jeho žena patřili k těm nejmarnivějším. Stále se jeden druhému chlubili, co má kdo nového. A tak se jednoho parného letního dne pohádali o to, kdo má delší špici na střevících. "Já mám delší špici, nemohu na její konec ani dosáhnout," řekl Albrecht. "Nemluv hlouposti," okřikla ho žena. "Moje střevíce mají delší špici, když sedím za stolem, vyčnívají špice ven."

Jak se ti dva hádali, ani si nevšimli, jaká je venku bouřka. A zrovna ve chvíli, kdy si purkrabí poměřoval délku špice se svou ženou, vlétl do komnaty otevřeným oknem blesk. Urazil oběma špice u střevíců a oknem vyletěl ven. Manželé plni děsu pozorovali své střevíce.

"Snad samo nebe se na naši marnivost rozhněvalo," pravil vyděšeným hlasem purkrabí. Jen co to dořekl, ozval se ohlušující hrom, jako by stvrzoval jeho slova.

Vypráví se, že marnivost byla toho dne potrestána na mnoha jiných místech stejně.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Litoměřice

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas