Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Ostrý u Milešova

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Ostrý u Milešova - Autor: kolektiv autorů
Ostrý u Milešova
Autor:    kolektiv autorů  

Pozůstatky hradu, ležící na 553 m vysokém čedičovém vrchu, nedaleko od Milešova. Hrad založili pravděpodobně páni ze Sulevic. První zprávy o něm pochází z roku 1433, kdy je zde připomínán Václav Kaplíř ze Sulevic. Jeho rod vlastnil hrad Ostrý až do roku 1505, kdy jej prodal. 

Od počátku 16. století se zde vystřídalo několik majitelů. Několik let na hradě sídlil Albrecht z Valdštejna. Další majitel, Albrechtův bratr Jan, již hrad Ostrý neobýval. Dal přednost pohodlnější tvrzi v Bílém Újezdě.

Jako poslední významný majitel se do dějin hradu zapsal Jan Černín z Chudenic, který jej vlastnil od roku 1565. O tehdy již pustý hrad se však příliš nestaral. Ostrý se tak proměnil ve zříceninu.

Ostrý u Milešova 

Na nevýrazném kopci v blízkosti Milešovky, nejvyšší hory Českého středohoří, můžete i dnes nalézt mezi starými stromy poslední pozůstatky hradu Ostrého. Je zde ticho, které jen několikráte do měsíce přeruší hlahol návštěvníků. V zimních měsících zůstávají hradní ruiny většinou zcela osamoceny a jen zadumaně vzpomínají na doby dávno minulé.

Ne vždy zde však bývalo takto ponuro a ticho. Vystřídali se zde různí páni, mezi nimiž nechyběl dokonce ani samotný Albrecht z Valdštejna. Za Jana Černína z Chudenic však již přestalo hradní sídlo vyhovovat stále se zvyšujícím požadavkům panstva a Ostrý byl opuštěn. Ani poté však nezůstal zcela osamocen.

Vynikající poloha hradního kopce, která umožňovala výhled na významnou obchodní cestu, procházející úpatím Hromové hory, později nazvané Milešovkou, sem přilákala dva potulné loupeživé rytíře podivných jmen. První, vyšší postavy a zachmuřeného obličeje, se jmenoval Paška a druhý, který byl znám především díky svým zlodějským kouskům na severu Čech, byl pojmenován Pole.

Těchto dvou samozvaných pánů se svého času bál celý kraj a zvláště obchodníci velice neradi používali cestu pod Ostrým. Jako památka na doby dávno uplynulé nám dodnes zbylo místní pojmenování Paškapole, které naleznete na všech mapách.

Až do těchto míst Českého středohoří zavítáte, vzpomeňte si na dva loupeživé rytíře a navštivte pozůstatky dávno sesutého hradu. Odmění vás nejen pěkným výhledem na okolní kopce, ale možná i poklady, které si zde kdysi dávno zakopali Paška a Pole...


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Litoměřice

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas