Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Roudnice nad Labem

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Roudnice nad Labem - Autor: kolektiv autorů
Roudnice nad Labem
Autor:    kolektiv autorů  

Původní románský hrad značného významu, později přestavěný na monumentální barokní zámek, ležící na vyvýšenině nad levým břehem řeky Labe v centru Roudnice nad Labem. Hrad založili již ke konci 12. století pražští biskupové, kteří jej velmi dobře udržovali, neboť pro ně měl velký význam. 

V letech 1272 až 1275 zde pobýval pražský arcibiskup Jan III. z Dražic, který stál u zrodu jednoho z nejstarších kamenných mostů na našem území, mostu přes řeku Labe, jenž byl později nahrazen železným mostem.

V polovině 14. století, tehdy zde působil arcibiskup Arnošt z Pardubic, byl hrad rozšířen a výrazně opevněn. V pracích, započatých Arnoštem, pokračoval i jeho nástupce, známý arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Za jeho působení zavítal v roce 1369 na roudnický hrad samotný Karel IV.

Jeho následník, Jan z Jenštejna, na hradě velmi rád pobýval, neboť zde byl ukryt před hněvem Václava IV., se kterým měl četné spory.

Od roku 1421, kdy byla Roudnice zastavena Janu ze Smiřic, se zdejší hrad dostal natrvalo do šlechtického držení. V roce 1467 byl velmi dokonale opevněný hrad dobyt Jiřím z Poděbrad. Nevelkých oprav se pobořený hrad dočkal až v první polovině 16. století. Větší opravy proběhly až v době působení Viléma z Rožmberka.

Od roku 1603 vlastnili Roudnici Lobkovicové, kteří ji získali sňatkem Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkovic s vdovou po předchozím majiteli (Vilémovi z Rožmberka) Polyxenou z Perštejna. Za nich byl roudnický hrad z velké části zbořen a na jeho místě byl v letech 1652 až 1684 postaven raně barokní zámek, na jehož stavbě se mimo jiné podílel i Antonio della Porta. Lobkovicové zde sídlili až do roku 1948, kdy jim byl zámek zabaven. Navrácení svého majetku se dočkali až v nedávné době.

Roudnice nad Labem 

Roudnický zámek má bohatou minulost a svá dlouholetá tajemství. Kdysi dávno tu pobývalo mnoho významných alchymistů a alchymie tu v jejich rukou kvetla stejně jako na Pražském hradě.

Však opusťme zámek a vydejme se do kostela Narození Panny Marie, o němž se vypravuje stará tajemná pověst.

V kostelním sklepení je hluboké jezero, opředené tajemstvím. Pod tímto jezerem je prý ukryta zlatá kvočna s dvanácti zlatými kuřaty. Voda se v temném sklepení zlatě třpytí od záře, vycházející z peří kvočny a lesku kuřecího chmýří.

Již je tomu dávno, co byl proboštem ve zdejším kostele roudnický rodák a právě od doby, kdy tento muž zemřel, žije zlatá kvočna pod jezerem a čeká na ten správný čas, kdy se bude moci ukázat lidem.

Každou úplňkovou noc, s prvním úderem zvonu ohlašujícím půlnoc, se kvočna s kuřaty probudí. Každý měsíc se jedno z kuřat zeptá: "Už je ten správný čas?" Tak se to opakuje měsíc co měsíc již po mnoho dlouhých let. Zatím však vždy kvočna odpoví: "Ne, ještě ne, spěte dál moje děti."

Než zvony odbijí půlnoc, život skrytý v hlubině pod jezerem opět usne na celý měsíc.

Jednoho dne se však všechno změní. Stane se tak v době, kdy proboštem bude znovu roudnický rodák. Poté, při prvním úplňku, až se kuřata probudí a budou se ptát kvočny, zda-li je již ten správný čas, kvočna odpoví ano. Toho dne opustí slepice s kuřaty svůj úkryt a proboštovi se ukážou v celé své kráse. Ten muž je bude moci chytit a udělat s nimi, co mu srdce napoví.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Litoměřice

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas