Radiostanice Libuše: Spojení s Londýnem udržovali parašutisté za cenu životů

Radiostanice Libuše - vysílač Mark III - Foto: archiv Adolfa Vondrky

Radiostanice Libuše - vysílač Mark IIIFoto: archiv Adolfa Vondrky

Na půdě domu v Lázních Bohdaneč se po více než 70 letech našly antény radiosoupravy Libuše. Vysílačka udržovala spojení skupiny Silver A s Londýnem.

Paradesantní skupina Silver A byla shozena nedaleko Poděbrad. Měla za úkol udržovat spojení s londýnským exilem, dále vytvořit středisko, které by koordinovalo již vysazené parašutisty a také navázat kontakt s odbojovou skupinou Tři králové a přes ni s nejlepším českým agentem A-54. Členy skupiny byli Josef Valčík, Jiří Potůček a velitel Alfréd Bartoš. 

Sádka č.148. Z půdy tohoto domu vysílal Jiří Potůček zprávy do Londýna. - Foto: archiv Adolfa Vondrky

Sádka č.148. Z půdy tohoto domu vysílal Jiří Potůček zprávy do Londýna.Foto: archiv Adolfa Vondrky

Skupině se i přes problémy podařilo vybudovat rozsáhlou síť spolupracovníků v Pardubicích a okolí. Radiotelegrafista Potůček navázal kontakt s Londýnem a vysílal střídavě z Ležáků, Bohdašína a Lázní Bohdaneč. Spojení dokázal udržovat zhruba pět měsíců. Právě v areálu bohdanečských sádek, kde ho ukryl správce rybničního hospodářství Adolf Hraba, vysílal Potůček řadu klíčových zpráv do Londýna. 

 

Do Lázní Bohdaneč se po stopách parašutisty Jiřího Potůčka vydal reportér Jaroslav Skalický.

Vložit na svůj web

Hrabova žena Marie, rozená Hebká, později na události vzpomínala: „Po příletu parašutistické skupiny „Silver A – Libuše“ se zapojil můj manžel Adolf Hraba a můj bratr Antonín Hebký do ilegálního odboje. Bratr měl v pardubické (Machoňově) Pasáži pojišťovací kancelář a byt. U něho bydlel velitel parašutistické skupiny nadporučík Bartoš a to téměř až do června 1942. Jiří Potůček, který obsluhoval vysílačku, bydlel a stravoval se u nás.“ 

 

Originál antény Libuše, nalezené Adolfem Vondrkou na půdě domu č. 148. - Foto: Franck Alasseur, archiv Adolfa Vondrky

Originál antény Libuše, nalezené Adolfem Vondrkou na půdě domu č. 148.Foto: Franck Alasseur, archiv Adolfa Vondrky

A právě na půdě domu číslo 148 nalezl současný majitel Adolf Vondrka originální antény z radiosoupravy Libuše. „Já jsem si uvědomil, že všichni parašutisté vysílali z půd, protože potřebovali být co nejvíc nad zemí,“ popisuje Vondrka, jak k vzácnému objevu přišel. „Potřeboval dvě antény, protože měl separátní přijímač a vysílač. Jedna anténa byla zauzlovaná a na pevno přidělaná, druhá anténa ležela svinutá na zemi. Nechal jsem vše v původním stavu tak, jak jsem to našel,“ říká Vondrka. 

Nikdo ze skupiny Silver A se bohužel konce války nedožil. Josef Valčík odešel do Prahy, kde se podílel na přípravě atentátu na Reinharda Heydricha. Spolu s členy výsadku Anthropoid zahynul v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje, když se v bezvýchodné situaci zastřelil. Zastřelil se i velitel skupiny Alfréd Bartoš, když padl na Pardubicku do léčky gestapa. 

Radiotelegrafista Jiří Potůček ze skupiny Silver A na jaře 1942. - Foto: archiv Adolfa Vondrky

Radiotelegrafista Jiří Potůček ze skupiny Silver A na jaře 1942.Foto: archiv Adolfa Vondrky

Jiří Potůček do Bohdanče přijel znovu v den atentátu na Heydricha, zřejmě aby zkontroloval své záložní vysílací místo. Pak se zde objevil v noci mezi 17 a 18. červnem. Tehdy vysílal asi čtyři hodiny, protože potřeboval odvysílat asi 15 depeší. Na konci měsíce na něj ale uspořádalo gestapo zátah. Potůček se z obklíčení prostřílel, uštvaného výsadkáře ale zastřelil 2. července u Trnové český četník Karel Půlpán. 

V souvislosti s působením skupiny Silver A byla už 24. června vypálena obec Ležáky. Smrti neušli ani spolupracovníci skupiny Silver A z Lázní Bohdaneč. Adolf Hraba, který u sebe Potůčka ukrýval, skončil v koncentračním táboře, kde ještě před Vánoci 1942 zemřel. Antonína Hebkého zastřelili gestapáci na pardubickém zámečku. Navzdory tragickému osudu je ale skupina Silver A hodnocena jako jeden z nejúspěšnějších výsadků vyslaných Londýnem do protektorátu. 

Autor:  Dušan Radovanovič, Jaroslav Skalický  (jas), Adolf Vondrka

Nové články v rubrice

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas