Vesnice vzorných esesáků. V Kamenné na Vysočině byl v SS každý pátý obyvatel

Ve vesnici jsme jako Češi nesměli nakupovat, museli jsme do Polné nebo do Jihlavy, vzpomíná Věra Pařízková. - Foto: obec Kamenná

Ve vesnici jsme jako Češi nesměli nakupovat, museli jsme do Polné nebo do Jihlavy, vzpomíná Věra Pařízková.Foto: obec Kamenná

Vzorová vesnice SS - tímto titulem se pyšnila vesnice Kamenná, v níž se přihlásilo k SS 55 lidí z 300 obyvatel. Na konci války ale nadšení místních rychle vyprchalo.

 

Vzpomínky místních občanů na soužití s Němci

Vložit na svůj web

Pamětní deska na návsi v Kamenné připomíná paměť národního osvobození v roce 1945 a odsun Němců, kteří v této krajině žili 700 let. Soužití obou etnik přitom v minulosti bylo i poklidné a přátelské. „To si rozuměli Češi, Němci, to vždycky naši vypravovali. Oni sloužili na rychtě a strašně si to chválili. Jeden druhýmu vyhověl,“ vzpomíná Věra Pařízková. Ještě v roce 1939 měla obec deset německých a dva české obecní radní. 

Věra Paříková byla při okupaci a zřízení Protektorátu Čechy a Morava malé děvče. O dříve dobrých vztazích obou národů ve vesnici slyšela od rodičů. Sama si až všímala všude kolem sebe nadšených Němců, kteří už od prvních dnů vyhlíželi svoje soukmenovce v uniformách wehrmachtu a SS. „Prostě začali vystrkovat růžky. Ale to byla katastrofa, nemyslete si, kolik nocí jsme nespali. A hulákali po nás Böhmische raus, böhmische raus. Češi pryč! Úplně nejhorší bylo, že jsme tady nesměli nakupovat. Takže jsme buď šli pěšky do Polné, nebo se jelo do Jihlavy.“ 

HRDiNA.CZ - Hledej svého hrdinu! - Foto: Honza Bažant, Aleš Vavřík

Kamenná zřejmě v roce 1945, v době vyhnání německých obyvatel. - Foto: obec Kamenná

Kamenná zřejmě v roce 1945, v době vyhnání německých obyvatel.Foto: obec Kamenná

Po vesnici Věru bez doprovodu rodiče vůbec nepustili. Báli se německých výrostků, kteří útočili na Čechy. Někteří Němci začali Kamennou, německy Bergersdorf, obcházet v uniformách SS. „Parádili se, tancovali a když mohli tak v hospodě byla muzika každej tejden. Ale Češi tam nesměli, vypráví Věra Pařízková. 

Podle badatele Jiřího Vybíhala uniformu SS oblékalo pětapadesát lidí z Kamenné. Což byla pětina tamního německého obyvatelstva. „Zpočátku se hlásili, protože chtěli být angažováni. Nebylo to automatické, že by potom pokračovali v takzvaných bojových SS, ale mohli sloužit ve wehrmachtu, u dělostřelectva a tak.“ 

Když Jiří Vybíhal sháněl po archivech materiál na knihu o válečných událostech v oblasti jihlavského jazykového ostrova, narazil i na článek místních novin. Podle něj dostala Kamenná, tehdy Bergersdorf, zvláštní titul. 

znak obce Kamenná s hornickými kladívky - Foto: obec Kamenná

znak obce Kamenná s hornickými kladívkyFoto: obec Kamenná

„V dobových archiváliích je zmínka právě o Bergersdorfu jako vzorné obci SS. Bylo to v místních novinách, které se jmenovaly "Bannerträger", neboli Vlajkonoš z listopadu 1942. Zřejmě to bylo spíše přání obergruppenfürhrera Gottloba Bergera, kterému imponovalo, že vesnice v názvu obsahovala jeho příjmení. V roce 1939, když probíhaly odvody do všeobecných SS, si všiml, že z Bergersdorfu se hlásili mladí ve větší míře. Zřejmě je v tom sám podporoval, protože víme, že navštívil za tímto účelem i starostu v Kamenné,“ vysvětluje Vybíhal. 

V jiných českých ani německých archivech se podle Vybíhala neobjevila zmínka o tom, že by se titul SS-dorf, Vesnice SS, vůbec uděloval. Němci z Kamenné se jím ale chlubili. Pýcha a válečné nadšení je ale během války začaly postupně opouštět, když začali místní rukovat na vojnu. „Odcházeli mladí kluci a tady byly statky. Pak začaly chodit úmrtní oznámení. Pro ty statkáře to znamenalo, že přišli o následníka hospodaření, takže najednou měli hlavy skleslý a dělali tryzny,“ doplňuje svoji tetu Věru ze vzpomínek od otce Milan Budín.  

Jak byli Němci v Kamenné nejdřív nadšení a posílali hojně své mladíky do SS, byli pak zklamaní, když se válečná situace obrátila. Dvě třetiny mladých se nevrátily z fronty a statkáři museli nakonec opustit místa, kde jejich předci žili i sedm set let. 

Autor:  Daniel Zach

Nové články v rubrice

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas