Češi jsou ochotní zemřít především za svoji rodinu, vyplývá z unikátní ankety Českého rozhlasu

„Jsem matka a jsem si jistá, že pro děti bych udělala cokoli,“ říká herečka Anna Geislerová - Foto: Anna Kottová

„Jsem matka a jsem si jistá, že pro děti bych udělala cokoli,“ říká herečka Anna GeislerováFoto: Anna Kottová

Stejně jako Jan Hus by i dnešní Češi v případě nutnosti obětovali své životy. Plných 93 % je ochotno zemřít za svou rodinu, více jak třetina pak pro svou vlast a ideály. Vyplývá to z průběžných výsledků ankety Českého rozhlasu.

Jsme my Češi hrdinové? Za jaké hodnoty jsme ochotni položit život? A jak jsme na tom ve srovnání s ostatními národy? I na tyto otázky hledá odpovědi anketa Českého rozhlasu na webu Hrdina.cz. 

Průběžné vyhodnocení ankety, které k 12.6.2015 vyplnilo přes 5 000 respondentů, představuje zatím Čechy jako lidi bez bázně a hany. 

 

Položili byste za někoho nebo pro něco svůj život? Odpovídají herečka Aňa Geislerová, fotograf Jan Saudek, astronom Jiří Grygar, divadelník Petr Forman a lidé v pražských ulicích. Ptá se Jaroslav Skalický.

Vložit na svůj web


19 lidí z 20 by bylo ochotno svůj život za něco nebo za někoho obětovat. To je mnohem víc, než třeba v sousedním Polsku. Poláci jsou přitom obecně považováni za národ výrazně statečnější. 

Češi by neváhali riskovat život především kvůli své rodině. K tomu je ochotno 93 procent lidí, což je nejvíc ze všech zemí, v nichž anketa probíhala. Dosavadní výsledky potvrzují také známé osobnosti, kterým jsme otázky z ankety položili. 

Průběžné výsledky ankety Hrdina.cz ke dni 12.06.2015. - Foto: Aleš Vavřík,  freepik.com

Průběžné výsledky ankety Hrdina.cz ke dni 12.06.2015.Foto: Aleš Vavřík, freepik.com

„Každý chlap nasadí svůj život za svoje dítě, to je úplně automatické. To udělá i každá matka. Skutečně jsem se dvakrát pro topícího kluka vrhal do vody,“ popisuje slavný fotograf Jan Saudek. Podobně to vidí i herečka Aňa Gaislerová. „Jsem matka a jsem si jistá, že pro děti bych udělala cokoli,“ říká odhodlaně. 

Ostatní možnosti již Češi vybírají mnohem méně. Za vlast by položilo život 37 procent z nás, za víru by zemřel už jen jeden z deseti. Česko tak zatím potvrzuje pověst poměrně ateistické země. Za víru je totiž ochotno položit život 36 % Poláků, 40 % Rumunů nebo 62 % Senegalců. 

Anketa Kdo je pro vás HRDiNA.CZ - otázka 7 (12.06.2015) - Foto: Aleš Vavřík,  freepik.com

Průběžné výsledky ankety Hrdina.cz ke dni 12.06.2015. - Foto: Aleš Vavřík,  freepik.com

Průběžné výsledky ankety Hrdina.cz ke dni 12.06.2015.Foto: Aleš Vavřík, freepik.com

Tak trochu výjimkou v českém prostředí je tedy astronom Jiří Grygar, pro něhož je víra velmi důležitá. „Jsou to samozřejmě mezní situace, ale rozhodně si myslím, že bych to udělal, kdyby šlo o mou rodinu nebo o mou víru, to jsou ty nejpodstatnější hodnoty, kterých si vážím,“ řekl Českému rozhlasu Grygar. 

Spíše než náboženskou víru ale preferují Češi své ideály, za něž by byl ochoten zemřít každý třetí. Jak ale upozorňuje Aňa Gaislerová, představy a skutečnost se mohou výrazně lišit. „Já bych chtěla věřit, že pro ideály bych byla ochotna zemřít, ale kdo tohle může tvrdit bez reálné zkušenosti? Člověk má leckdy o sobě větší mínění, než jaká je pak realita,“ zdůrazňuje populární herečka. 

Nové články v rubrice

Články

Národ Švejků? Vždycky se trochu přihrbíme, říká Petr Forman

Polská duše není tolik zlomená jako duše našeho národa, říká Jiří Grygar. Za pravdu mu dává více jak...

Nejzápornější postavou českých dějin je Klement Gottwald. Nelíbí se ani současní politici

Český rozhlas zjišťuje, jaký mají Češi vztah k hrdinství, koho považují za hrdinu a koho naopak za nejzápornější...

Největší národní hrdinové? V anketě vedou Hus, Masaryk a Havel

Lidé oceňují i parašutisty, kteří zabili říšského protektora Reinharda Heydricha. Nezapomínají ale ani...

Dvě třetiny Čechů by šly bránit vlast se zbraní v ruce

Vyplývá to alespoň z průběžných výsledků ankety Českého rozhlasu na webu HRDiNA.CZ. Názory se různí...

    Podmínky užití | English
    © 1997-2020 Český rozhlas