Největší národní hrdinové? V anketě vedou Hus, Masaryk a Havel

Každý pátý účastník ankety považuje za největšího hrdinu Mistra Jana Husa. Takto zobrazuje jeho upálení bernská kronika Spiezer Schilling z roku 1485. - Foto:  volné dílo

Každý pátý účastník ankety považuje za největšího hrdinu Mistra Jana Husa. Takto zobrazuje jeho upálení bernská kronika Spiezer Schilling z roku 1485.Foto:  volné dílo

Lidé oceňují i parašutisty, kteří zabili říšského protektora Reinharda Heydricha. Nezapomínají ale ani na obyčejná hrdinství všedního dne. Třeba pro Annu Geislerovou je hrdinkou každá svobodná matka.

Kazatel, teolog a reformátor Jan Hus zatím vítězí v anketě o největšího hrdinu v dějinách českého národa. Na webových stránkách Českého rozhlasu Hrdina.cz pro něj hlasovalo 19 procent Čechů. Rozhlasovou anketu k 12. červnu 2015 vyplnilo 5227 respondentů, přičemž 75 % tvořili muži a čtvrtinu ženy. Hus boduje rovnoměrně ve všech kategoriích, častěji pro něj hlasují lidé starší 55 let. 

 

Koho považují za největšího hrdinu Jan Saudek, Anna Geislerová nebo Monika Absolonová a koho lidé v pražských ulicích zjišťoval Jaroslav Skalický.

Vložit na svůj web

Velmi pozoruhodně vychází v anketě Českého rozhlasu osobnost disidenta a prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Lidé mu podle dosavadních výsledků hlasování přisuzují 2. místo mezi hrdiny. Zároveň ovšem zaujímá stejné místo i na žebříčku nejzápornějších postav historie. 

Anketa Kdo je pro vás HRDiNA.CZ - otázka 9 (12.06.2015) - Foto: Aleš Vavřík,  freepik.com, Honza Bažant

Na třetím místě je první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. I Masaryk prokázal ve svém životě mnohokrát hrdinství. Když před národovci zpochybnil pravost rukopisů královedvorského a zelenohorského, nebo když v době tzv. Hilsneriády vystupoval proti antisemitským projevům, vytloukali mu vandalové okna. Za první světové války – ve svých 64 letech – pak odešel do exilu, aby za zdánlivě marné situace bojoval za vznik samostatného státu. 

Čtěte také: Putování časem za mistrem Janem Husem s Jiřím Lábusem

Hus jako symbol odporu a ochoty obětovat pro své přesvědčení život není v anketě sám. Mezi první desítkou se umístili i Jan Palach či Milada Horáková. Zároveň si ale Češi váží i odhodlaných bojovníků. Osmou příčku zatím drží Jan Žižka, devátý je legionář a protinacistický bojovník Josef Mašín starší a první desítku uzavírá parašutista Jozef Gabčík. 

Jan Saudek: „Pro mě je hrdina Gabčík.“ - Foto: Šárka Ševčíková

Jan Saudek: „Pro mě je hrdina Gabčík.“Foto: Šárka Ševčíková

S oceněním pro parašutisty, kteří za druhé světové války seskočili do okupovaného protektorátu, aby pomohli domácímu odboji, souhlasí i Jan Saudek. „Pro mě je hrdina Gabčík. Nebo kterýkoli z parašutistů, kteří odstraňovali Heydricha,“ říká slavný fotograf. 

Hrdinství má ovšem mnoho podob. Jak naznačuje rozhlasová anketa, mnozí považují za hrdinu každého, kdo riskuje život, aby někomu pomohl. Mezi ně patří i zpěvačka Monika Absolonová. „Každý, kdo položil život za tuto zemi, za pravdu, za někoho jiného, je pro mě hrdina. Stejně tak lidé, kteří se dokážou poprat se špatným osudem, třeba s nemocí,“ popisuje Absolonová. 

Hrdinek a hrdinů všedního dne si všímá i herečka Anna Geislerová. „ Hrdinka je svobodná máma, která po svojí práci odveze kluka na trénink a pak jde večer pracovat do druhé práce,“ soudí Gaislerová. 

Nové články v rubrice

Články

Národ Švejků? Vždycky se trochu přihrbíme, říká Petr Forman

Polská duše není tolik zlomená jako duše našeho národa, říká Jiří Grygar. Za pravdu mu dává více jak...

Nejzápornější postavou českých dějin je Klement Gottwald. Nelíbí se ani současní politici

Český rozhlas zjišťuje, jaký mají Češi vztah k hrdinství, koho považují za hrdinu a koho naopak za nejzápornější...

Dvě třetiny Čechů by šly bránit vlast se zbraní v ruce

Vyplývá to alespoň z průběžných výsledků ankety Českého rozhlasu na webu HRDiNA.CZ. Názory se různí...

Češi jsou ochotní zemřít především za svoji rodinu, vyplývá z unikátní ankety Českého rozhlasu

Stejně jako Jan Hus by i dnešní Češi v případě nutnosti obětovali své životy. Plných 93 % je ochotno...

    Podmínky užití | English
    © 1997-2020 Český rozhlas