Nejzápornější postavou českých dějin je Klement Gottwald. Nelíbí se ani současní politici

Klementa Gottwalda označují za nejzápornější postavu většinou věřící lidé střední generace. - Foto: Filip Jandourek

Klementa Gottwalda označují za nejzápornější postavu většinou věřící lidé střední generace.Foto: Filip Jandourek

Český rozhlas zjišťuje, jaký mají Češi vztah k hrdinství, koho považují za hrdinu a koho naopak za nejzápornější postavu našich dějin. V poslední části ankety zatím vítězí Klement Gottwald. Do první desítky se dostali také čtyři polistopadoví politici.

Prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda označilo jako nejzápornější postavu českých dějin 36 % hlasujících. Anketu na webu Hrdina.cz vyplnilo k 12. červnu 2015 celkem 5227 respondentů z nichž 75 % tvořili muži a čtvrtinu ženy. Převažuje mezi nimi středoškolské (44,1 %) a vysokoškolské (43,3 %) vzdělání. Téměř polovinu respondentů pak tvořili lidé do 35 let. 

 

Jan Saudek, Jiří Grygar a Dalibor Gondík vybírají naši nejzápornější postavu. Výsledky analyzuje datový novinář Petr Kočí.

Vložit na svůj web

Klement Gottwald vešel do dějin jako vůdce komunistického převratu v roce 1948 a strůjce politických čistek, kterým padlo za oběť mnoho odpůrců komunistického režimu a následně i někteří nepohodlní komunističtí funkcionáři. Gottwalda považují za hlavní negativní postavu také některé osobnosti oslovené Českým rozhlasem. „Je to samozřejmě komunista Klement Gottwald. Ten uvrhl naše lidi do otroctví a zabrzdil tady vývoj a prosperitu na čtyřicet let,“ tvrdí fotograf Jan Saudek. 

Anketa Kdo je pro vás HRDiNA.CZ - otázka 10 (12.06.2015) - Foto: Aleš Vavřík,  freepik.com

Stejné jméno napadlo i astronoma Jiřího Grygara. „Byl to člověk, který několikrát zradil. To, co dělal za první republiky, byl jasný rozvrat. A když se vrátil ze Sovětského svazu, tak byl ještě navíc zbabělý, protože poslal na smrt i své nebližší přátele. Způsobil neštěstí pro nás pro všechny,“ řekl Českému rozhlasu Jiří Grygar. 

Šest procent hlasujících považuje za nejzápornější postavu kolaboranta a protektorátního ministra školství Emanuela Moravce. Moravec působil za první světové války jako legionář, po Mnichovské dohodě v roce 1938 však zcela obrátil a začal propagovat spolupráci s nacistickým Německem. Legendárními se staly především jeho propagandistické projevy v rozhlase. 

„Moravec byl bezskrupulózní kolaborant, bezpáteřní člověk. Všichni kolem něj dělali co mohli a on se jasně přidal k Němcům a škodil,“ říká jeden z Pražanů, s nímž mluvil redaktor Jaroslav Skalický. 

Neslavně vychází z ankety Českého rozhlasu rovněž naši polistopadoví politici. Jestliže hrdiny vybírali respondenti především z dob dávno minulých, mezi nejzápornější postavy vybrali hned tři aktivní politiky. Na třetím místě se umístil současný prezident Miloš Zeman, na pátém jeho předchůdce Václav Klaus a osmé místo získal bývalý ministr financí a autor nedávných neoliberálních reforem Miroslav Kalousek. 

Pozoruhodné a značně rozporuplné je hodnocení prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Lidé mu podle dosavadních výsledků hlasování přisuzují druhé místo mezi hrdiny, ale zároveň i druhou příčku na žebříčku nejzápornějších postav historie. 

Po uzavření ankety seznamíme veřejnost s celkovými výsledky. Český rozhlas jako veřejnoprávní médium považuje za svou povinnost seznamovat posluchače se všemi fakty nestranně a pravdivě, jakkoliv mohou být kontroverzní. 

Nové články v rubrice

Články

Národ Švejků? Vždycky se trochu přihrbíme, říká Petr Forman

Polská duše není tolik zlomená jako duše našeho národa, říká Jiří Grygar. Za pravdu mu dává více jak...

Největší národní hrdinové? V anketě vedou Hus, Masaryk a Havel

Lidé oceňují i parašutisty, kteří zabili říšského protektora Reinharda Heydricha. Nezapomínají ale ani...

Dvě třetiny Čechů by šly bránit vlast se zbraní v ruce

Vyplývá to alespoň z průběžných výsledků ankety Českého rozhlasu na webu HRDiNA.CZ. Názory se různí...

Češi jsou ochotní zemřít především za svoji rodinu, vyplývá z unikátní ankety Českého rozhlasu

Stejně jako Jan Hus by i dnešní Češi v případě nutnosti obětovali své životy. Plných 93 % je ochotno...

    Podmínky užití | English
    © 1997-2020 Český rozhlas