Hrdinové nejsou jen v učebnicích. Žijí kolem nás

Hrdinové kolem nás na pódiu vítkovického Gongu - Foto: Jiří Šeda

Hrdinové kolem nás na pódiu vítkovického GonguFoto: Jiří Šeda

Kdo je největší žijící hrdina? To je otázka, na kterou rozhlasoví posluchači odpovídají v anketě Hrdinové kolem nás. Příběhy odvážných, statečných a obětavých lidí představují od 29. září Radiožurnál, Dvojka, Plus a regionální stanice Českého rozhlasu.

Mezi nominovanými je například devítiletý chlapec, který zachránil tonoucího kamaráda, nebo žena, která vyprostila jinou ženu z hořícího auta. Ze dvou desítek představených hrdinů mohou posluchači vybrat pět největších. Ty pak Český rozhlas přivítá na velkém benefičním Koncertu pro hrdiny 8. listopadu v Ostravě. 

Mirka Šimková pomáhá lidem, kteří přišli o někoho blízkého. Pečuje o své čtyři děti, z nichž Klárka trpí svalovou atrofií - Foto: Ondřej Manda

Mirka Šimková pomáhá lidem, kteří přišli o někoho blízkého. Pečuje o své čtyři děti, z nichž Klárka trpí svalovou atrofiíFoto: Ondřej Manda

„Nechtěli jsme soudobé hrdiny vybírat sami, proto jsme nechali nominace z větší části na samotných vojácích, policistech, hasičích, ale i na neziskových organizacích a sdruženích, jako jsou Člověk v tísni, Drop In, Cesta domů a další. Část vybraných osobností má hrdinství doslova v popisu práce, ale jsou mezi nimi i hrdinové okamžiku nebo ti, kteří se například vzdali své kariéry a velkých zisků, aby mohli pomáhat potřebným,“ popisuje přípravu ankety Ondřej Kopa, ředitel Centra vysílání Českého rozhlasu. 

Hrdinové kolem nás uzavírají interaktivní projekt HRDiNA.CZ, který Český rozhlas vysílá od jara 2015. Posluchačům postupně nabídl seriál příběhů z období 2. světové války, putování ve stopách Jana Husa a zapojení do debaty o sporných hrdinech z nedávné minulosti. 

Definitivní tečkou za projektem bude benefiční Koncert pro hrdiny, který Český rozhlas uspořádá 8. listopadu v Ostravě. Vystoupí na něm Vladimír Mišík & Etc., Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Michal Horáček a další. Koncert budou živě vysílat stanice Radiožurnál a Dvojka. 

Autor:   Český rozhlas  (ČRo)

Nové články v rubrice

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas