Oldřich Klegr vedl český traumatologický tým v Nepálu

„Členové našeho týmu musí být především psychicky odolní," říká jejich šéf Oldřich Klegr - Foto: Ondřej Manda

„Členové našeho týmu musí být především psychicky odolní," říká jejich šéf Oldřich KlegrFoto: Ondřej Manda

Traumatologický tým vyslala česká vláda na pomoc Nepálu na jaře po těžkém zemětřesení. Tým pod vedením Oldřicha Klegra ošetřil více než tisíc zraněných a několika lidem zachránil život.

Tým Oldřicha Klegra působil skoro celý květen ve městě Melamchi v regionu Chautara. Sestával z 9 lékařů, 10 zdravotních sester, 14 příslušníků hasičského záchranného sboru ČR a tlumočníka. Kromě toho, že jsou všichni odborníci ve svém oboru, procházejí rovněž psychologickou přípravu a jsou vycvičeni v souvislostech odlišných kultur. 

Základní vlastností nezbytnou pro všechny členy týmu je vynikající psychická odolnost. „To je jako u horolezců. Když jste někde měsíc na jednom místě v náročných podmínkách, tak se vás nesmí dotknout, když kolega něco řekne. Prostě musíte být člověk do nepohody,“ vysvětluje Klegr. 

 

Bez pomoci týmu Oldřicha Klegra by nepřežilo nejméně jedenáct lidí.

Vložit na svůj web

Zdravotníci ošetřovali hlavně zlomeniny a pohmožděniny. Výjimkou ale nebyla ani kuriózní zranění v podobě hřebů zaražených v nohou. Nepálci se totiž snažili ze svých rozbořených domů získat alespoň nějaké dřevo, nebo najít oděvy. 

„Byla tam velká plocha domků rozesetých po horách. Pronajali jsme si dvě auta a jezdili jsme za nimi s lékařskou pomocí,“ přiblížuje Klegr práci traumatýmu. 

Během svého působení ošetřili v obtížných podmínkách přes tisíc pacientů, mnohé ve velmi vážném stavu. Z toho minimálně jedenácti lidem prokazatelně zachránili život.  

„Největší uspokojení z práce člověk cítí ve chvíli, kdy vidíte výsledek. Když vám přijde poděkovat tatínek zachráněného dítěte, nebo když vidíte velké oči těch nepálských dětí, o nichž víte, že kdyby nedostaly léky od nás, tak by se těžko dovolaly nějaké pomoci,“ říká Oldřich Klegr. 

Nové články v rubrice

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas