Vojtěch Školudík vynesl osmiletého chlapce z hořícího domu

„Důležité je najít a zachránit, ostatní jde v tu chvíli stranou,“ říká policista Vojtěch Školudík - Foto: Ondřej Manda

„Důležité je najít a zachránit, ostatní jde v tu chvíli stranou,“ říká policista Vojtěch ŠkoludíkFoto: Ondřej Manda

Policejní praporčík Vojtěch Školudík z Lipníku nad Bečvou pomáhal při hašení požáru na Přerovsku. Ještě před příjezdem hasičů zorganizoval evakuaci osmi lidí a poté sám vynesl z hořícího domu bezvládného chlapce.

V dubnu loňského roku krátce po půlnoci přijali na policejní služebně v Lipníku nad Bečvou oznámení o požáru ve vsi Staměřice, Na místo se vydal i osmadvacetiletý Vojtěch Školudík, který pracuje jako policista už sedm let. 

 

„V pokoji, kde chlapec ležel, nebylo vidět na metr," popisuje zásah Vojtěch Školudík.

Vložit na svůj web

Vojtěch Školudík mezi Lucií Výbornou a Michalem Horáčkem na pódiu Koncertu pro hrdiny - Foto: Jiří Šeda

Vojtěch Školudík mezi Lucií Výbornou a Michalem Horáčkem na pódiu Koncertu pro hrdinyFoto: Jiří Šeda

Po příjezdu na místo začali policisté evakuovat lidi z hořící bytové jednotky. V prvním patře ale narazili na byt, před nímž pobíhal zoufalý muž. Uvnitř zůstal jeho vnuk. 

Vojtěch Školudík se spolu s kolegou ihned rozhodli a vyrazili, přestože neměli k dispozici potřebné ochranné vybavení. Viditelnost v bytě byla minimální, nedosahovala ani metru. 

„Člověk se musí přikrčit k zemi, kde je kouře méně, zakrývat si ústa a svítit baterkou. Pak se dalo v místě chvíli vydržet a alespoň trochu hledat,“ popisuje svoji akci Vojtěch Školudík. 

Osmiletého chlapce objevil až po několika minutách. Hoch ležel na posteli, už pouze chrčel a nereagoval na podněty. Školudík jej v náručí vynesl ven a tam předal přijíždějícím záchranářům. Sám se při záchranné akci nadýchal zplodin a musel být ošetřen. 

Ohrožení vlastního života si podle svých slov v dané chvíli ani nepřipouštěl. „Člověk při podobných zákrocích na rizika ani nemyslí. Tam je důležité najít a zachránit, ostatní jde v tu chvíli stranou,“ říká policista. 

Vojtěch Školudík působí v Lipníku jako specialista na práci s menšinami. Patří zde mezi nejmladší policisty a práce ho prý naplňuje. Za projevenou odvahu a odhodlání při zásahu v Staměřicích získal ocenění policista roku 2014 v kategorii Čin roku a medaili za statečnost. 

Nové články v rubrice

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas