Český rozhlas chce rozpoutat debatu o hrdinech s otazníkem, odvysílá portréty i dokumenty

Hrdinové s otazníkem - Foto: Honza Bažant

Hrdinové s otazníkemFoto: Honza Bažant

Herec Vlasta Burian, prezident Emil Hácha, bratři Mašínové a řada dalších jmen dodnes rozděluje českou společnost v názoru na to, jestli to byli hrdinové nebo zbabělci. Český rozhlas proto zahájí v polovině září projekt Hrdinové s otazníkem, jehož smyslem je rozptýlit černobílé vnímání osobností, které se nejednoznačně zapsaly do české historie posledních několika desítek let.

„Český rozhlas vytipoval 10 diskutovaných jmen moderních dějin a nabídne kromě detailních informací o jejich činech i spektrum často protichůdných názorů odborníků. Do debat přes sociální sítě a web zapojíme také širokou veřejnost. Stanice Radiožurnál, Dvojka a Plus odvysílají v druhé polovině září o Hrdinech s otazníkem sérii portrétů, hraných dokumentů, rozhovorů a debat,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral. 

Serál vysílají stanice
Radiožurnál v 15:10
Dvojka v 16:30 – Jak to vidíte
Plus v 9:30 – Pro a proti
Vltava v 5:35 – hraný dokument
14. září – Ctirad a Josef Mašínovi
15. září – Vlasta Burian
16. září – Pavel Wonka
17. září – Pavel Stehlík
18. září – Emil Hácha
21. září – Miloš Kopecký
22. září – Ludvík Svoboda
23. září – Josef Hasil
24. září – Julius Fučík
25. září – Jan Antonín Baťa

Posluchači budou moci na webu www.hrdina.cz a na sociálních sítích o všech deseti vybraných osobnostech diskutovat a ohodnotit jejich historické vyznění. Prvními, kteří v pondělí 14. září seriál zahájí, budou bratři Mašínové. 

„Když před sedmi lety dostali Mašínové Plaketu předsedy vlády, začala velmi ostrá diskuze o tom, jestli byli hrdinové nebo při svých operacích zabíjeli zbytečně. Dodnes oba tábory nenašly společnou řeč. Tyto ostré hrany bychom rádi otupili tím, že nabídneme fakta a názory v atraktivní formě a umožníme vyjádřit názor i těm, kteří se do diskuze zatím nezapojili,“ říká Ondřej Kopa, ředitel Centra vysílání Českého rozhlasu. 

Bratři Mašínové - Foto: Projekt  Paměť národa

Bratři MašínovéFoto: Projekt Paměť národa

Součástí projektu Českého rozhlasu Hrdinové s otazníkem jsou hrané dokumenty, které zachycují klíčové okamžiky v životech deseti vybraných osobností. Scénáře vznikaly ve spolupráci s historiky, aby všechna fakta byla uvedena přesně a nevznikly žádné pochybnosti. Do hlavních rolí Český rozhlas obsadil například herce Josefa Dvořáka (ztvárnil Vlastu Buriana), Marka Daniela (role Jana Antonína Bati), Josefa Somra (role Emila Háchy) a další. 

Seriál Hrdinové s otazníkem je součástí celoročního projektu Českého rozhlasu HRDiNA.CZ. Na jaře byl v jeho rámci odvysílán seriál příběhů k 70. výročí konce 2. světové války a v létě uveden seriál k 600. výročí upálení Jana Husa. V říjnu projekt vyvrcholí seriálem příběhů nazvaným Hrdinové kolem nás a velkým listopadovým Koncertem pro hrdiny v Ostravě. 

Autor:   Český rozhlas  (ČRo)

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas