Čeští vojáci v Afghánistánu. Hrdinové nebo žoldáci?

Pavel Stehlík, veterán mise v Afghánistánu - Foto: Šárka Ševčíková

Pavel Stehlík, veterán mise v AfghánistánuFoto: Šárka Ševčíková

Čeští vojáci v Afghánistánu. Pro někoho mohou být obyčejní žoldáci, kteří na druhé straně světa bojují za cizí zájmy, pro druhé jsou hrdiny, kteří bojují proti teroristům z Talibanu a nasazují životy ve službě vlasti.

Jedním z vojáků sloužících v Afghánistánu byl i praporčík Pavel Stehlík. Po maturitě na sportovním gymnáziu se přihlásil do armády. Absolvoval výcvik ve Vyškově a v roce 2010 odletěl na misi do Afghánistánu, kde působil jako zdravotník a specialista na odhalování nástražných bomb. Sloužil v Lógaru u českého Provinčního rekonstrukčního týmu. 

 

V české armádě mají stabilní místo zahraniční mise. USA a další spojenci z NATO si cení českou speciální jednotku, chemickou jednotku a také polní nemocnici. Je ale spousta Čechů, kteří jsou proti těmto misím a vojáky považují za žoldnéře

Vložit na svůj web

Úkolem vojáků bylo chránit civilní inženýry a specialisty, kteří plánovali rozvoj regionu. Stehlík měl v terénu nacházet bomby a určovat, čím jsou nebezpečné. Informace pak předával dál pyrotechnikům, kteří na místo mohli přijet už připravení a vědomím, co je čeká. Největší problém podle Stehlíka představovaly domácí bomby, které si z Talibanci připravovali prakticky doma na koleně. 

Po návratu z Afghánistánu domů ho ale postihlo vážné nádorové onemocnění. Jeho překonání ho motivovalo k napsání knihy o misi v Afghánistánu pod titulem „Do temnoty. Zpověď českého vojáka v Afghánistánu“. 

Armáda České republiky se dosud účastnila více než 30 zahraničních operací a misí. Především v Kosovu, Bosně a Hercegovině, Afghánistánu, Iráku. Momentálně čeští vojáci působí i v Mali nebo na poloostrově Sinaj. 

V Afghánistánu dosud sloužilo na 5000 českých vojáků. Sedm z nich ve službě zahynulo. 

Co soudíte o roli československých vojáků v Afghánistánu a v dalších zahraničních misích vy? 

Čtěte také: Islámský stát je produktem amerických invazí. Podílet se na nich není hrdinství, tvrdí publicista Daniel Veselý

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas