Emil Hácha: Prezident neexistujícího státu

Emil Hácha se v březnu 1939 rychle změnil z převážně reprezentativního prezidenta těžce zasaženého státu ve státního prezidenta státu neexistujícího - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Emil Hácha se v březnu 1939 rychle změnil z převážně reprezentativního prezidenta těžce zasaženého státu ve státního prezidenta státu neexistujícíhoFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Byl Emil Hácha kolaborant nebo vlastenec? Odsouhlasil nacistickou okupaci a napomohl Hitlerovi se správou protektorátu nebo se snažil dělat v rámci omezených možností to nejlepší, aby uchránil národ od zbytečných ztrát?

Třetí Československý prezident Emil Hácha se narodil v jihočeských Trhových Svinech. Stal se respektovaným právníkem, autorem právně-teoretických děl a dokonce i poezie. Po roce 1918 stál u vzniku Nejvyššího správního soudu a o 7 let později se stal jeho prezidentem. 

 

Emil Hácha, jedna z nejtragičtějších postav československé historie - ve funkci prezidenta mohl jen bezmocně přihlížet, jak nacisté devastují okupované Čechy a Moravu. Byl ale opravdu tak bezmocný?

Vložit na svůj web

Po Mnichovské dohodě a abdikaci Edvarda Beneše ho politické špičky navrhly jako respektovaného odborníka na prezidenta okleštěné Druhé republiky. Háchova hlavní devíza spočívala ve schopnosti vést větší instituci a především v tom, že stál dosud mimo rozháranou stranickou politiku. Nestranický a dlouho i apolitický právník nevadil nikomu. Hácha se rozhodl nabízený post přijmout. 

14. března 1939 ho v Berlíně Adolf Hitler donutil souhlasit se vznikem Protektorátu Čechy a Morava a se začleněním republiky do Třetí říše. Hácha nátlaku podlehl. Slovy historiků Kvačka a Tomáška se tak „z převážně reprezentativního prezidenta těžce zasaženého státu změnil ve státního prezidenta státu neexistujícího“. 

Mezi lidem si tím vysloužil přezdívku „dědek podpisový“. Je ale třeba zdůraznit, že nebránila-li se republika v době Mnichovské krize, byla naděje na obranu v březnu 1939 prakticky nulová. 

Hácha udržoval kontakt s exilem a podílel se na vzniku Národního souručenství. Zpočátku vystupoval poměrně aktivně i jako prezident, byť se jednalo často spíše o symbolické kroky. V říjnu 1939 například odmítl slib věrnosti Hitlerovi a o měsíc později protestoval proti zatčení vysokoškolských studentů. V některých případech jeho intervence skutečně pomohly. 

Čtěte také: Hácha od začátku vnímal své prezidentství jako oběť, soudí historik

Po atentátu na Reinharda Heydricha a popravě bývalého premiéra Aloise Eliáše přestal být Hácha schopný odolávat nátlaku nacistů i kolaborantů v čele s Emanuelem Moravcem. Hácha oficiálně odsoudil atentát i politiku Edvarda Beneše. Kontakty s exilem přerušil zřejmě v přesvědčení, že v zahraničí nerozumí vážnosti domácí situace. 

V posledních dvou letech války se Emil Hácha z politiky postupně vytratil, na čemž mělo hlavní zásluhu jeho podlomené zdraví i psychické problémy a senilita. Krátce po osvobození 13. května byl zatčen a po šesti týdnech zemřel ve vězeňské nemocnici na Pankráci. 

Čtěte také: KVÍZ: Co víte o životě protektorátního prezidenta Emila Háchy?

Kritikové považují Háchu za kolaboranta, který – byť z donucení – spolupracoval s nacistickými okupanty a měl podíl na úpadku demokracie již za tzv. druhé republiky. Obhájci upozorňují na jeho kontakty s exilem, na fakt, že uchránil České země od zničení válkou a připomínají některé jeho významné intervence ve prospěch nacisty zadržených. Zdůrazňují také, že v posledních letech svého života nebyl za své jednání v důsledku nemoci odpovědný. 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas