eRko20. září  2017 v 13:00  

Doufáme, že výstava Fenomén Masaryk nabídne jiný pohled

Fenomén Masaryk - Foto: Luboš Vedral

Fenomén MasarykFoto: Luboš Vedral

Historik Michal Stehlík jako host magazínu eRko reprezentoval jak barvy Národního muzea, tak i rozhlasové. U příležitosti 80. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka hovořil jak o expozici, tak i o programu Rádia Retro s názvem Loučení s Masarykem, kde odborně komentuje vybrané nahrávky.

Ve čtvrtek 14. září uplynulo přesně 80. let od úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Při této příležitosti uvedl Česká rozhlas nový tematický stream Rádia Retro s názvem „Loučení s Masarykem“. 

O den později byla v Nové budově Národního muzea zahájena výstava Fenomén Masaryk. Na obou projektech se podílel historik Michal Stehlík, podle jehož slov je poslech nahrávek T. G. Masaryka návratem do atmosféry tehdejší doby. „Jedním z nejsilnějších momentů je jeho prezidentský slib, rok před abdikací, kdy už na tom nebyl zdravotně nejlépe. Zejména pro historika je úžasná autenticita a práce rozhlasu v té době,“ říká Stehlík. 

Součástí výstavy, jejímž partnerem je Český rozhlas, jsou již zmíněné autentické rozhlasové nahrávky, které dokazují, že první československý prezident mluvil mimo jiné i velmi plynně cizími jazyky. Návštěvníci si mohou poslechnout například originální projevy T. G. Masaryka jak v angličtině, tak němčině. 

Expozici Fenomén Masaryk tvůrci rozdělili do několika sekcí podle pohledu na jeho osobu. „My hlavně doufáme, že výstava nabídne na Masaryka trochu jiný pohled. On není jenom tatíček či jenom osvoboditel. Například jedna část výstavy má název Tomáš a zabývá se tím, v co Masaryk věřil, jaké měl vztahy s lidmi kolem sebe, v rodině či se ženami. Tento celek se dívá na Masaryka jako na člověka nikoliv jako na ikonu dějin,“ vysvětluje Stehlík. 

Výstava v prostorách Nové budovy Národního muzea potrvá až do konce ledna příštího roku a smyčka Rádia Retro je k poslechu do 14. října letošního roku. 

Čtěte také: 
Ondřej Suchan: Jára Cimrman se o své pokračovatele bát nemusí
Operace Anthropoid – neskutečně silný příběh v celodenním vysílání na Dvojce

Autor:  Markéta Lidinská
Pořad: eRko  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 15:30  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas