Lída Rakušanová: Aktuální politické dění komentovala už v emigraci

Lída Rakušanová připravuje komentáře pro Český rozhlas Plus - Foto: Pavel Kachlík

Lída Rakušanová připravuje komentáře pro Český rozhlas PlusFoto: Pavel Kachlík

Rozhlasová legenda Lída Rakušanová povídala v magazínu eRko o své mnichovské zkušenosti komentátorky minulého režimu. Nyní ji pravidelně můžete slýchávat ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

V rozhovoru s Janem Kovaříkem vzpomněla i na své roky strávené v Rádiu Svobodná Evropa, kde komentovala české a zahraniční politické dění. „My jsme měli spíš takové čtené noviny, bez znělek, zvuků a různých předělů,“ popsala tehdejší vysílání Lída Rakušanová. Pro americké kolegy a šéfy to však bylo nudné, proto chtěli změnit i formu moderování. Ta se nekonala, čeští posluchači v sedmdesátých letech ještě nebyli zvyklí na způsob vysílání privátních stanic.  

 

Lída Rakušanová v rozhovoru s Janem Kovaříkem pro magazín eRko

Vložit na svůj web

Z exilu se Lída Rakušanová vrátila po Sametové revoluci zpět do Česka, kde v Praze pokračovala pro Rádio Svobodná Evropa jako komentátorka domácí politiky. Nyní svou prací reflektuje aktuální dění v pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus. 

Lída Rakušanová
Působí jako novinářka, komentátorka a moderátorka. Od roku 1977 pracovala v domácí redakci československého oddělení Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Po přestěhování RSE do Prahy v roce 1994 pokračovala jako komentátorka domácí politiky, od roku 2002 v Českém rozhlase 6, poté přešla do Centra zpravodajství a připravuje pořady pro Český rozhlas Plus.

Díky pokroku moderních technologií si Lída Rakušanová užívá práce z domu. Na natáčení magazínu eRko došla do budovy Českého rozhlasu po několika měsících. Vždy využívá počítače a internetu, své komentáře do vysílání posílá. Kromě Českého rozhlasu už deset let píše do regionálních novin, svůj volný čas ráda věnuje malé vnučce. Celý rozhovor si poslechněte v magazínu eRko. 

Autor:  Pavel Kachlík
Pořad: eRko  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 15:30  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. září  2017 v 11:00     Audio  rubrika: eRko

  Czeching patří těm, kteří chtějí ven

  Šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová hovořila v magazínu eRko o pátém ročníku hudebně exportního projektu Czeching. Ten podporuje nejnadějnější současné české kapely z progresivní hudební scény na cestě do zahraničí,...

   
 • 20. září  2017 v 13:00     Audio  rubrika: eRko

  Doufáme, že výstava Fenomén Masaryk nabídne jiný pohled

  Historik Michal Stehlík jako host magazínu eRko reprezentoval jak barvy Národního muzea, tak i rozhlasové. U příležitosti 80. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka hovořil jak o expozici,...

   
 • 16. června  2017 v 15:49     Audio  rubrika: eRko

  Ondřej Suchan: Jára Cimrman se o své pokračovatele bát nemusí

  Nedělní pořad eRko se nesl ve znamení Járy Cimrmana. Velký rok, při kterém jsme si připomínali 50 let od premiéry Cimrmanovy první hry Akt, pomalu končí. Během této doby se podařilo dílo tohoto univerzálního českého...

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas