On Air

On Air - Foto: Pavel Kachlík

On AirFoto: Pavel Kachlík

Žádné vysílání rozhlasu ani televize se neobejde bez červeného světla s nápisem On air, které dává kolemjdoucím na vědomí, že ze studia se právě vysílá (či se tam nahrává) a je tedy potřeba udržovat klid a pořádek v jeho okolí.

V rozhlasové historii byla těchto světel celá řada tvarů a typů, s nápisem či bez nápisu. Na titulní fotografii vidíte jeden z těch starších modelů. Býval v rozhlasové budově v Karlíně a v rozhlasové hantýrce se mu podle jeho tvaru přezdívalo „prsíčko“. 

On Air, živé vysíllání - Foto: Tomáš Vodňanský

On Air, živé vysílláníFoto: Tomáš Vodňanský

V dnešní době již naleznete spíše modernější typy s nápisem On Air. 

Autor:  Zuzana Foglarová

Nové články v rubrice

 • 9. října  2015       rubrika: Exponáty

  Zvukový mixážní stůl Studer 389Q

  Mixážní stůl Studer 389Q sloužil ve studiu A v Karlíně k výrobě zvukových snímků ve formátu mono, stereo i quadro (kvadrofonní nahrávky se ale vyrobily jen dvě - TOČR Vobruba „Variace“ a formát rychle zanikl).

   
 • 7. dubna  2015     Fotogalerie  rubrika: Exponáty

  Rozhlasový přijímač Mikrofona 379

  Zcela novým exponátem v Galerii Vinohradská 12 je rozhlasový přijímač Mikrofona 379, který vyráběla stejnojmenná firma v roce 1939. Pochází z majetku doktora Františka Kuníka a přinesl nám jej jeho synovec Radim Op...

   
 • 11. února  2015       rubrika: Exponáty

  Mixážní pult Studer 963

  Mixážní pult je elektronické zařízení sloužící ke směšování, úpravě a distribuci zvukových signálů (audiosignálů). Disponuje minimálně jedním (v praxi spíše několika) vstupem (z mikrofonů, elektronických hudebních nástrojů nebo audiopřehrávačů) a minimálně jedním výstupem, přičemž signál každého vstupu je možné v libovolném poměru přesměrovat do kteréhokoliv výstupu.

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas