Rozhlasový přijímač Mikrofona 379

Mikrofona 379 - Foto: Pavel Kachlík

Mikrofona 379Foto: Pavel Kachlík

Zcela novým exponátem v Galerii Vinohradská 12 je rozhlasový přijímač Mikrofona 379, který vyráběla stejnojmenná firma v roce 1939. Pochází z majetku doktora Františka Kuníka a přinesl nám jej jeho synovec Radim Opatrný.

Brigádní generál František Kuník se ve druhé polovině třicátých let významně podílel na jednáních o vývoji a dodávkách sdělovacích zařízení pro systém pohraničních pevností. Podílel se i na zkušebním radiofonickém koncertu, který zazněl experimentálně z petřínské vysílačky již v roce 1920. Vysílání slova a hudby bylo v té době kuriozitou, navíc přísně hlídanou vojenskými úřady. Armáda obsluhovala i vysílačku, která stála od listopadu 1918 ve sklepě petřínské rozhledny a o pár měsíců později v domku poblíž Hladové zdi. Kromě telegrafní vysílačky v Moravské Ostravě to bylo jediné zařízení na našem území, které bylo schopno posílat signály vzduchem bez pomoci kabelu. Stanici sestavila skupina techniků z toho, co bylo právě po ruce. Byl k ní přidělen i RNDr. František Kuník, posléze jeden z prvních účinkujících v českém éteru, který při hodinovém pořadu k oslavě státního svátku 28. října 1920 hrál na housle. 

Vzhledem k úspěchu všech pokusných vysílání se počátkem roku 1923 přikročilo k podrobnému ověřování vysílání. K dispozici byl radiotelegrafní vysílač Kbely I. 29. března byly výsledky demonstrovány členům vlády, diplomatickému sboru i novinářům. 18. května se začalo vysílat pravidelně. 

Továrna Mikrofona sídlila v pražských Strašnicích a vyráběla rozhlasové přijímače zhruba od roku 1931. Kromě přijímače Mikrofona 379, který je v galerii nově vystavený, byly známé přístroje MK 307, MK 407 a mnoho dalších. Ve své době patřily ke špičkovým výrobkům. 

Autor:  Zuzana Foglarová

Nové články v rubrice

 • 9. října  2015       rubrika: Exponáty

  Zvukový mixážní stůl Studer 389Q

  Mixážní stůl Studer 389Q sloužil ve studiu A v Karlíně k výrobě zvukových snímků ve formátu mono, stereo i quadro (kvadrofonní nahrávky se ale vyrobily jen dvě - TOČR Vobruba „Variace“ a formát rychle zanikl).

   
 • 11. února  2015       rubrika: Exponáty

  Mixážní pult Studer 963

  Mixážní pult je elektronické zařízení sloužící ke směšování, úpravě a distribuci zvukových signálů (audiosignálů). Disponuje minimálně jedním (v praxi spíše několika) vstupem (z mikrofonů, elektronických hudebních nástrojů nebo audiopřehrávačů) a minimálně jedním výstupem, přičemž signál každého vstupu je možné v libovolném poměru přesměrovat do kteréhokoliv výstupu.

   
 • 22. ledna  2015       rubrika: Exponáty

  On Air

  Žádné vysílání rozhlasu ani televize se neobejde bez červeného světla s nápisem On air, které dává kolemjdoucím na vědomí, že ze studia se právě vysílá (či se tam nahrává) a je tedy potřeba udržovat klid a pořádek v...

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas