Zvukový mixážní stůl Studer 389Q

Mixážní pult Studer 389Q - Foto: Andrea Filičková

Mixážní pult Studer 389QFoto: Andrea Filičková

Mixážní stůl Studer 389Q sloužil ve studiu A v Karlíně k výrobě zvukových snímků ve formátu mono, stereo i quadro (kvadrofonní nahrávky se ale vyrobily jen dvě - TOČR Vobruba „Variace“ a formát rychle zanikl).

Stůl měl 32 monofonních vstupních jednotek, 4 jednotky pro echo, 16 výstupních kanálů pro záznam na dvoupalcový šestnácti stopý magnetofon Studer A80 a 4 hlavní výstupy, na které byl připojen půlpalcový 4 stopý magnetofon Studer A80 pro záznam hotového snímku.
Na každém vstupu je kvadrofonní regulátor pro směrování signálu v prostoru. Kontrolu signálu umožňovalo 16 indikátorů, přepínatelných pro měření před a za páskem, 4 výstupní indikátory a ručkové VU metry. Obrazovka goniometru sloužila ke kontrole fáze, přeslechu, šířky báze, vyvážení kanálů a celkové směrovosti. Na modulech výstupních kanálů jsou tlačítka pro volbu záznamu, reprodukce a synchro stopy. Na echo modulu jsou dálkové ovladače pro dvě dozvukové desky EMT 240, které se nacházely ve zvláštní místnosti. 

Při vícekanálovém záznamu je výhodné provést provizorní mixáž. Proto stůl obsahuje šestnáctikanálový mixer pro předmixáž do poslechu a pro playback. Stůl měl 4 poslechové výstupy do studia. Úpravu dynamiky umožňovalo 8 jednotek kompresor – limiter. Dále bylo vestavěno 5 dálkových ovládání pro stereofonní magnetofony Studer A80. Součástí vybavení stolu byly jednotky pro volbu poslechu v režii a ve studiu, testovací generátor s 5 frekvencemi, jednotka dorozumívání s funkcí Slate pro rychlé vyhledávání míst v záznamu a jednotka signalizace červená – zelená do studia. 

Mixážní pult Studer 389Q - Foto: Andrea Filičková

Mixážní pult Studer 389QFoto: Andrea Filičková

V provozu v letech 1977 – 2002
 

Autor:  Zuzana Foglarová

Nové články v rubrice

 • 7. dubna  2015     Fotogalerie  rubrika: Exponáty

  Rozhlasový přijímač Mikrofona 379

  Zcela novým exponátem v Galerii Vinohradská 12 je rozhlasový přijímač Mikrofona 379, který vyráběla stejnojmenná firma v roce 1939. Pochází z majetku doktora Františka Kuníka a přinesl nám jej jeho synovec Radim Op...

   
 • 11. února  2015       rubrika: Exponáty

  Mixážní pult Studer 963

  Mixážní pult je elektronické zařízení sloužící ke směšování, úpravě a distribuci zvukových signálů (audiosignálů). Disponuje minimálně jedním (v praxi spíše několika) vstupem (z mikrofonů, elektronických hudebních nástrojů nebo audiopřehrávačů) a minimálně jedním výstupem, přičemž signál každého vstupu je možné v libovolném poměru přesměrovat do kteréhokoliv výstupu.

   
 • 22. ledna  2015       rubrika: Exponáty

  On Air

  Žádné vysílání rozhlasu ani televize se neobejde bez červeného světla s nápisem On air, které dává kolemjdoucím na vědomí, že ze studia se právě vysílá (či se tam nahrává) a je tedy potřeba udržovat klid a pořádek v...

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas