Lidojedi zavítali do Plzně

Lidojedi v Plzni - Foto: Marie Prokůpková

Lidojedi v PlzniFoto: Marie Prokůpková

Poslední letošní Rozhlasové hry živě se konaly v Plzni. Pozvali jsme dvě třídy místního gymnázia, aby s námi před Vánoci strávili pár klidných chvil při poslechu rozhlasové hry a následné diskusi.

Vybrali jsme pro ně jednu z nových her, kterou Český rozhlas zařadil do tzv. Vinohradské dvanáctky – série her současných autorů, natočená pro Český rozhlas 3 – Vltava. 

Byli jsme zvědaví, jak studenti i jejich učitelé na hru zareagují. Přesně podle předpokladu to byla pro většinu z nich první konfrontace s rozhlasovou hrou. Naštěstí jsme měli při výběru štěstí. Všem se produkce líbila a i když diskuse nebyla nejbujnější, bylo vidět i slyšet, že studenti mají o rozhlasovou produkci zájem. Pevně doufám, že jim vydrží a že si rozhlas naladí čím dál častěji. 

Informace o hře:
Své nejnovější hře dali autoři Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha podtitul hororová komedie. Příběh odstartuje telefonát bohatého a extravagantního podnikatele do cateringové agentury Mlsný Jack. Její provozovatelé, Martin, Bára a Ondřej neprožívají zrovna nejšťastnější chvíle svého podnikání, které zastřešuje slogan „ugrilujeme vaše sny“. Bářino zprvu mechanické přikývnutí na podnikatelův požadavek proto začne dostávat konkrétní obrysy. A to i přesto, že jeho snem je tentokrát ugrilovat člověčinu. Nakonec dostanou nápad, který vypadá jako nadějné řešení. 

Druhou dějovou linku Lidojedů tvoří příběh venkovského kněze. Jeho farnost v Podkrkonoší skomírá, do kostela zatéká, kvůli ekonomické situaci přišel o ministranta a kvůli životosprávě přichází i o paměť. Právě k němu, jakožto bývalému lékaři, zamíří trojice z Mlsného Jacka hledat pomoc poté, co se jejich plán po nočních eskapádách v pražských Holešovicích zásadně zvrtne. 

Jde o první původní rozhlasovou hru autorské dvojce, která má za sebou několik adaptací svých divadelních her (Léto v Laponsku, Strange love, Salcburský guláš). Veřejnosti je známý především prozaik Jaroslav Rudiš, autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách. S Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Do kin právě míří filmové zpracování komiksu Alois Nebel. Jaroslav Rudiš žije a pracuje mezi Lomnicí nad Popelkou, Prahou a Lipskem. Petr Pýcha se zabývá literární publicistikou, píše fejetony a povídky. Od konce 90. let se autorsky a režijně věnuje amatérskému divadlu. Napsal divadelní hry Republiku za koně a fotbal a Nastavená hra. V současné době připravuje k vydání povídkový román. Učí na gymnáziu a žije v Podkrkonoší. 

Inscenaci dalšího příspěvku do cyklu Vinohradská dvanáctka připravil režisér Aleš Vrzák. V hlavních rolích uslyšíte Oldřicha Kaisera jako svérázného faráře, Jana Dolanského, Václava Neužila a Táňu Vilhelmovou jako provozovatele agentury. V dalších rolích si zahráli Oldřich Vlach, Lukáš Hlavica a Kryštof Hádek.
 

Další informace včetně fotografií z natáčení a krátké ukázky najdete zde

Autor:  Zuzana Foglarová

Nové články v rubrice

 • 3. října  2011     Fotogalerie  rubrika: Hry živě

  Drakula strašil v Českém rozhlase

  Na první poprázdninové Rozhlasové hry živě přišly děti ze Základní školy Na Šutce v pátek 30. září do rozhlasové budovy na Vinohradech.

   
 • 15. června  2011     Fotogalerie  rubrika: Hry živě

  Na závěr školního roku – Pipi v Českém rozhlase

  Konec školního roku se nezadržitelně blíží. Je to vidět i ze zvyšujícího se zájmu o exkurze a podobné akce v Českém rozhlase. S rozhlasovými hrami se přišly 14. června seznámit děti ze Základní školy Na Šutce.

   
 • 10. června  2011       rubrika: Hry živě

  Drákula v Kroměříži

  7. června se Rozhlasové hry živě vypravily do Kroměříže. V budově kroměřížského gymnázia nás čekala jedna z výherkyň literární soutěže “Svobodně” Martina Vrtělová s dalšími studenty.

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas