Český rozhlas Vltava nabídne největší počet živých přenosů z Pražského jara

Pražské jaro v Rudolfinu - Foto: Petr Veber

Pražské jaro v RudolfinuFoto: Petr Veber

Český rozhlas každoročně zajišťuje několik přímých přenosů z Pražského jara, nejvýznamnějšího festivalu vážné hudby u nás. V letošním roce však jeho nabídka daleko přesahuje předchozí ročníky. Stanice Vltava letos odvysílá 13 přímých přenosů a dalších sedm koncertů ze záznamu, zcela nově přidává také videopřenosy. Těch budou moci příznivci klasiky sledovat živě celkem sedm.

Stanice Vltava zprostředkuje svým posluchačům 13 přímých přenosů, mezi kterými nebude chybět ani zahajovací a závěrečný koncert. Se Smetanovým cyklem symfonických básní Má vlast přijede 12. května festival uvést Filharmonický orchestr Francouzského rozhlasu. „Zahajovací koncert řídí v tuzemsku zatím neznámý dirigent Peter Oundjian, kterého ovšem s českou hudbou spojuje práce v Torontu, někdejším působišti dirigenta Karla Ančerla, pak osoba jeho londýnského učitele houslí – Čecha Jaroslava Vaněčka – a v neposlední řadě i čtrnáctileté působení v Tokijském smyčcovém kvartetu, v jehož repertoáru nechyběly proslulé opusy české komorní tvorby“, dodává Petr Veber, vedoucí redakce vážné hudby Českého rozhlasu Vltava. 

Fanouškům obrazového přenosu nabídne rozhlas celkem sedm videopřenosů, které budou moci sledovat živě na webové stránce klasika.rozhlas.cz nebo na youtube kanálu Českého rozhlasu. „Český rozhlas si uvědomuje sílu obrazového záznamu, a proto jsme se rozhodli doplnit rozhlasové přenosy z nejvýznamnějších událostí, mezi které Pražské jaro určitě patří, také o videopřenosy. V současnosti nabízíme na internetu desítky vysoce kvalitních videopřenosů ročně“, upřesňuje Alexandr Pícha, vedoucí oddělení nových médií Českého rozhlasu. 

V sobotu 18. května se stane přímý přenos a videopřenos pro rozhlas obzvláště významným. V tento večer bude protagonistou festivalového koncertu Pražského jara Symfonický orchestr Českého rozhlasu, a to symbolicky přesně v den, kdy si připomeneme 90 let tuzemského rozhlasového vysílání. Vedle Smetanovy a Ježkovy hudby a vedle Berliozovy Fantastické symfonie zazní v nastudování šéfdirigenta Ondreje Lenárda také premiéra nové kompozice Jana Klusáka s názvem Zaniklé štěstí. 

Mimořádnou pozornost letos věnuje stanice Vltava rovněž mezinárodní interpretační soutěži Pražského jara, která se koná v oborech lesní roh a varhany. Finálové koncerty zprostředkuje 13. a 14. května – vždy odpoledne i večer – nejen v klasickém rozhlasovém přímém přenosu, ale opět také jako videopřenos. S moderátorem budou průběh klání o laureátské tituly komentovat umělci, kteří soutěží v minulosti prošli. 

Vedle účasti některých světových hvězd, jejichž přítomnost přiblíží Vltava zpravodajsky, patří k nejzajímavějším živě přenášeným koncertním projektům například objevné uvedení Pašijí Josefa Myslivečka, houslový recitál mladého koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka, Pocta současných pěvců legendárnímu tenoristovi Beno Blachutovi, Marek Eben v roli vypravěče v Prokofjevově pohádkové kompozici Péťa a vlk nebo hostování proslulého francouzského souboru Ensemble Intercontemporain specializovaného na soudobou hudbu. Mikrofony budou také na koncertech k 150. jubileu spolku Umělecká beseda, na recitálech mladých umělců i na koncertě, na němž zazní česká premiéra rozsáhlé kompozice Vábení Kryštofa Mařatky, skladatele žijícího v Paříži. 

2. června zprostředkuje stanice Vltava v přímém přenosu závěrečný program 68. ročníku festivalu. Česká filharmonie se ujme provedení Stravinského Svěcení jara, skladby, která měla skandální baletní premiéru v květnu 1913 v Paříži. „Svěcení jara je nadčasové veledílo, jedna z klíčových skladeb, které daly tvář hudbě dvacátého století,“ oceňuje i Mařatka neotřelost chystaného završení festivalu. 

Více informací o přímých přenosech a videopřenosech Českého rozhlasu z Pražského jara naleznete na webových stránkách vltava.rozhlas.cz.
 

Autor:  Oddělení komunikace

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas