Betlémské světlo 2010

Betlémské světlo - Foto: Marek Illiaš

Betlémské světloFoto: Marek Illiaš

V sobotu 11. prosince převzali ve Vídni skauti z celého světa Betlémské světlo. Tento novodobý symbol Vánoc cestuje každoročně až z Betléma a dostává se do tisíců domácností v Evropě. V pátek 17. prosince v 15:00 v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha plamen od skautů symbolicky převezmou arcibiskup Dominik Duka, druhý místopředseda Ekumenické rady církví Dušan Hejbal, primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, výkonný ředitel Českého rozhlasu Josef Havel a starosta Junáka Josef Výprachtický.

Stejně jako každý rok i letos – již po jednadvacáté – budou Betlémské světlo skauti za pomoci Českých drah rozvážet vlaky do všech koutů ČR a lidé si je budou moci převzít již od soboty 18. prosince. Dostane se tak na stovky nádraží. Kromě rozvozu vlaků se také bude rozdávat při řadě regionálních akcí. Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednout, stejně jako seznam vlaků, různé doprovodné akce a bližší informace jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.betlemskesvetlo.cz.  

Pro Betlémské světlo si mohou lidé přijít i do Českého rozhlasu na Vinohradskou třídu v Praze. 

Betlémské světlo je novodobý symbol Vánoc, který cestuje každoročně až z Betléma a dostává se do mnoha domácností v Evropě. „Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě tento symbol můžeme o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty jejich starosta Josef Výprachtický. 

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté páté výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. 

Zajímavosti o Betlémském světle: 

Jaká je cesta Betlémského světla? 

Světlo je každoročně zažehnuté v Betlémě, tedy v místě narození Ježíše Krista. Odtud v bezpečnostní schránce letecky putuje do Rakouska, kde se o druhém adventu předává skautským delegacím z 25 zemí Evropy. 

Kdo světlo přiváží z Betléma? 

Z Betléma každý rok světlo přiváží někdo jiný – vždy je to nějaké dítě nebo student, který v uplynulém roce udělal něco záslužného. Letos to bude desetiletý Stefan Ivatovic. A proč byl vybrán právě Stefan? Protože je připraven pomáhat druhým a angažovaný v činnostech ve škole. Byl vybrán i proto, že rád pomáhá lidem v nouzi a také se snaží o integraci dětí uprchlíků. 

Jak světlo cestuje v České republice? 

Do ČR se světlo dostává po předání ve Vídni, odkud cestuje Pendolinem do Brna, kde je týden uchováno. Po slavnostním předání ve Svatovítské katedrále vyrazí v sobotu 18. prosince v rukou skautů, za pomoci Českých drah, do všech koutů republiky. Šíří se řetězově, na nádražích čekají nejen skauti, ale i veřejnost – všichni pak plamen předávají dál a dál. Rozšiřují tak řetěz, který se snaží uchránit „jen“ plamen, který skrývá neobyčejné poselství. 

Na kolika místech letos bude k vyzvednutí? 

K dnešnímu dni je registrováno přes 100 míst v celé republice, ale další nová místa i doprovodné akce se stále objevují na www.betlemskesvetlo.cz. Jedná se nejen o stálá místa, jako jsou knihovny, kostely, úřady a jiné instituce, ale i vánoční trhy na náměstích nebo doprovodné akce jako koncerty apod. 

Jaký je nejneobvyklejší způsob předání?  

Na náměstích v Chotěboři či Červeném Kostelci se bude světlo rozdávat v indiánském stanu tee-pee. V Praze 18. prosince odpoledne budou skauti ve spolupráci s Dopravním podnikem rozvážet světlo historickou tramvají – Pražané se mohou tramvají svézt, poslechnout koledy a samozřejmě si připálit světlo. 

Jak se světlo šíří virtuálně?  

Například na sociální síti Facebook je virtuální Betlémské světlo. To upozorňuje na předávání Betlémského světla v České republice a samozřejmě nemá za cíl nahradit smysl samotné akce. Světlo tak můžete někomu poslat, nebo si ho zapálit na vašem vlastním facebookovém profilu. 

Jak je možné se zapojit?  

Zapojit se může opravdu každý, kdo se o světlo chce podělit se svými blízkými, sousedy nebo obyvateli obce. Stačí si světlo přinést a rozšířit obrovský celoevropský řetěz; zaregistrovat místo, kde se dá světlo vyzvednout, na webu www.betlemskesvetlo.cz a tím o tom dát vědět svým sousedům a známým. 

Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů? 

Ideální je přenést světlo v petrolejce, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit. Doporučujeme plnit lampovým olejem, který nezapáchá. 

Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo?  

Jednoduchým návodem je zapálit například plamínek v karmě přineseným Betlémským světlem. Máte tak jistotu, že vám třeba nedojde olej v lampě, nebo nedohoří svíčka. Ideální jako „záložní zdroj světla“. 

Jak zapojit Betlémské světlo do Vánočních zvyků?  

Přineste si domů Betlémské světlo a zapalte jimi svíčku ve skořápce, která vyplouvá na svou cestu. Děti si pak mnohem lépe představí, co znamená, když jim svíčka po takovém dlouhém putování napříč Evropou zhasne. 

Autor:   Oddělení komunikace

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas