Český rozhlas zvítězil v mezinárodní soutěži Eurorádia Palma Ars Acustica 2015

Ars Acustica International - Foto:  EBU

Ars Acustica InternationalFoto:  EBU

Kompozice The Notebooks současného skladatele italského původu Alessandra Bosettiho zvítězila v mezinárodní soutěži Eurorádia Palma Ars Acustica 2015. Rozhlasová verze tohoto autorského projektu vznikla kombinací záznamu koncertu, který se konal 24. listopadu 2014 ve vile Tugendhat na zadání festivalu Janáček Brno 2014 a nahrávky pořízené ve studiích Českého rozhlasu.

Skladba The Notebooks původně vznikla pro PremEdici pořadu Radioateliér a byla v premiéře odvysílána 27. února 2015. Producentem pořadu je Ladislav Železný. V letošním ročníku soutěže bylo mimo hlavní cenu uděleno také pět čestných uznání, mezi nimiž je i skladba Interspace českého skladatele a muzikologa Michala Rataje, kterou nominoval německý Westdeutscher Rundfunk v Kolíně nad Rýnem. Úspěch Českého rozhlasu v této soutěži není první. V loňském roce získal jedno ze dvou čestných uznání za skladbu „On Air / Behind Glass“ autorky izraelského původu Sivan Eldar. 

„Alessandro Bosetti strávil na počátku léta 2014 několik dní v Janáčkově archivu Moravského zemského muzea v Brně. Probíral se stovkami stránek a škrábanic v malých zápisnících Leoše Janáčka. V dopise tenkrát psal, že halucinuje v Janáčkově archivu, protože to, co před sebou vidí, je naprosto neuvěřitelné. Byl fascinovaný Janáčkovou posedlostí zapisovat melodické profily mluvené řeči,” uvedl hudební režisér Ladislav Železný.
 

Alessandro Bosetti se pokouší navodit akustické situace, které Janáček zaznamenával ve svých zápiscích nápěvků mluvy v průběhu let 1904 až 1928. Bosetti ale neusiluje o imitaci kompozičního stylu slavného brněnského skladatele, ani o jeho věrnou rekonstrukci nebo interpretaci. Vybírá si několik desítek nápěvků a s jejich pomocí se zvukem snaží vyvolat realitu Janáčkovy doby. Jeho projekt The Notebooks otvírá zcela nové úhly pohledu na Janáčkovu tvorbu nejen v kontextu české hudební historie. 

Janáček za svého života putoval se zápisníkem a pravidelně si zaznamenával intonaci a rytmus lidské řeči. V přeneseném smyslu dnešní doby se svým rekordérem - pomocí svých uší, papíru a tužky nahrával - zaznamenával vše, co se kolem něho v lidské řeči odehrávalo. Dá se s nadsázkou říci, že cenu po téměř devadesáti letech tak získává i Leoš Janáček. 

Oficiální vyhlášení výsledků soutěže je k dispozici na webové stránce Euroradia. Další informace je možné najít i na internetových stránkách Českého rozhlasu. 

Autor:  Jiří Hošna

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas