Na obnovu Libušína lidé přispěli už přes 7 a půl milionu korun

2. červenec 2014

Ve čtvrtek 3. července 2014 to už budou čtyři měsíce, kdy vyhořela národní kulturní památka Libušín. Nadační fond Českého rozhlasu následoval Valašské muzeum a v polovině dubna otevřel veřejnou sbírku, díky které se už vybralo přes 7 a půl milionu korun. Peníze lidé mohou posílat nejenom na účty Nadačního fondu Českého rozhlasu a Valašského muzea v přírodě, ale také prostřednictvím dárcovských DMS.

„Dovolte mi, abych poděkoval všem, kteří se podíleli na vlastní záchraně areálu Pusteven, ale i široké veřejnosti a posluchačům Českému rozhlasu za to, že přispívají do sbírky. Ministerstvo kultury vyčlenilo na tento rok na zajištění objektu proti povětrnostním vlivům a dalšímu chátrání 10 milionů korun. Věřte, že bez podpory všech subjektů a veřejnosti bychom jen stěží mohli prohlásit, že do turistické sezóny 2017 bude obnova této národní kulturní památky realizována,“ řekl na tiskové konferenci ministr kultury Daniel Herman.

Do obnovy Libušína se zapojil hned v prvních dnech po požáru také Český rozhlas. V sobotu 3. května uspořádal Český rozhlas benefiční akce ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm „Den pro Pustevny“. Vystoupili mimo jiné Buty, Spirituál Kvintet, Fleret nebo Dasha. Výtěžek ze vstupného byl v plné výši připsán na účet sbírky a lidé mohli peněžní nabídky v ten den volat na linku speciálně zřízeného call centra (u telefonu byli např. Martha Elefteriadu, Jaroslav Svěcený, Ondřej Kepka).

"Téměř okamžitě po vyhoření Libušína se v prostorách Českého rozhlasu zrodila myšlenka, jak pomoct a jakým způsobem pomoct. My víme, jaké máme posluchače, že máme „srdcaře“ posluchače, a během našich akcí jsme si potvrdili, že pokud jde o Libušín, tak se Češi a Moravané a Slezané umějí semknout a pomoci. Víme, že ta dosavadní částka zatím nestačí, a proto mohu slíbit, že Český rozhlas neustane v úsilí pokračovat. Jak znám kolegy, určitě vymyslíme další akce na podporu Libušína," řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Celkové náklady na obnovu se odhadují na cca 80 milionů korun. Přispěl například i Moravskoslezský kraj, muzeum získalo také závazný příslib od Lesů České republiky, že dodají na obnovu této národní kulturní památky dřevo.

"Musím poděkovat Ministerstvu kultury ČR a Českému rozhlasu za jejich okamžitou reakci. Bez jejich podpory a bez partnerství Českého rozhlasu pro veřejnou sbírku by se určitě tolik peněz nevybralo," uvedl ředitel Valašské muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Sbírku lze podpořit následujícími způsoby:
- převodem libovolné peněžní částky na účet 555484555/0300 (Nadační fond ČRo) nebo107-6978880207/0100 (Valašské muzeum v přírodě)
- zasláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS PUSTEVNY na číslo 8 7777 (cena jedné DMS je 30 Kč)

Spustit audio