27. července  2012 v 15:00  rubrika: Servis pro novináře

Osudy o Janu Rokytovi

Jan Rokyta v Hudební režii ČRo Ostrava - Foto: Daniel Martínek

Jan Rokyta v Hudební režii ČRo OstravaFoto: Daniel Martínek

Od pondělí 30. července zařazuje Český rozhlas Ostrava do svého vysílání desetidílný cyklus Osudy o Janu Rokytovi. Významný folklorista, hudební redaktor, dramaturg, publicista a respektovaný muzikant zemřel ve věku 74 let v neděli 22. července.

Cyklus o Janu Rokytovi vznikl před několika lety pro ČRo 3 - Vltavu. Jednotlivé díly mají délku necelých 30 minut. Zařazeny budou do vysílání Českého rozhlasu Ostrava každý všední den od pondělí 30. července do pátku 10. srpna vždy od 16.10 hodin. 

Jan Rokyta se narodil 16. dubna 1938 v Jasenné u Vizovic. Patřil mezi zakládající členy cimbálové muziky Technik, jíž byl také po celou dobu uměleckým vedoucím. V letech 1970 až 1980 působil v souboru Pražských madrigalistů, odkud přešel do Ostravy, kde se stal hudebním redaktorem Československého a později Českého rozhlasu Ostrava. Podílel se na přípravě mnoha hudebních festivalů a soutěží - Rožnovské slavnosti, Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici, Zpěváček Velké Losiny, Hudecké dny Slávka Volavého nebo Festival hudebních nástrojů lidových muzik v Uherském Hradišti. Hrál na cimbál, režíroval a především vyhledával nové talenty lidové písně. 

Dnešní poslední rozloučení s Janem Rokytou se uskuteční v chrámu Páně Českobratrské církve evangelické v Jasenné. Pohřeb je ale na výslovné přání rodiny určen pouze úzkému rodinnému kruhu, nejbližším přátelům Jana Rokyty a obyvatelům jeho rodné obce Jasenná. Vzpomínková akce pro širokou veřejnost v podobě koncertu s názvem Hudba pravdy se připravuje na září a proběhne v Ostravě. 

 

Kontakty pro novináře

Mgr. Tereza Magdalena Krásenská
tisková mluvčí
tel.: +420 221 551 221
mobil: +420 736 502 808 

Zora Karmazín Blümlová, MSc.
ředitelka Odboru komunikace a vnějších vztahů
tel.: +420 221 551 310 


press@rozhlas.cz
(Tato adresa je určena pouze pro dotazy novinářů. K ostatní korespondenci, prosíme, využijte adresy uvedené v rubrice kontakty.) 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas