Servis pro novináře27. července  2012 v 15:00  

Osudy o Janu Rokytovi

Jan Rokyta v Hudební režii ČRo Ostrava - Foto: Daniel Martínek

Jan Rokyta v Hudební režii ČRo OstravaFoto: Daniel Martínek

Od pondělí 30. července zařazuje Český rozhlas Ostrava do svého vysílání desetidílný cyklus Osudy o Janu Rokytovi. Významný folklorista, hudební redaktor, dramaturg, publicista a respektovaný muzikant zemřel ve věku 74 let v neděli 22. července.

Cyklus o Janu Rokytovi vznikl před několika lety pro ČRo 3 - Vltavu. Jednotlivé díly mají délku necelých 30 minut. Zařazeny budou do vysílání Českého rozhlasu Ostrava každý všední den od pondělí 30. července do pátku 10. srpna vždy od 16.10 hodin. 

Jan Rokyta se narodil 16. dubna 1938 v Jasenné u Vizovic. Patřil mezi zakládající členy cimbálové muziky Technik, jíž byl také po celou dobu uměleckým vedoucím. V letech 1970 až 1980 působil v souboru Pražských madrigalistů, odkud přešel do Ostravy, kde se stal hudebním redaktorem Československého a později Českého rozhlasu Ostrava. Podílel se na přípravě mnoha hudebních festivalů a soutěží - Rožnovské slavnosti, Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici, Zpěváček Velké Losiny, Hudecké dny Slávka Volavého nebo Festival hudebních nástrojů lidových muzik v Uherském Hradišti. Hrál na cimbál, režíroval a především vyhledával nové talenty lidové písně. 

Dnešní poslední rozloučení s Janem Rokytou se uskuteční v chrámu Páně Českobratrské církve evangelické v Jasenné. Pohřeb je ale na výslovné přání rodiny určen pouze úzkému rodinnému kruhu, nejbližším přátelům Jana Rokyty a obyvatelům jeho rodné obce Jasenná. Vzpomínková akce pro širokou veřejnost v podobě koncertu s názvem Hudba pravdy se připravuje na září a proběhne v Ostravě. 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2017 v 12:11       rubrika: Servis pro novináře

  Rádio Retro připomene sedmičky před osmičkami

  Další tematický digitální stream Českého rozhlasu uvádí od středy 1. března nahrávky z let končících sedmičkou a ukazuje tak, jaké to bylo v naší zemi pouhý rok před některým z historických přelomových letopočtů s osmičkou...

   
 • 27. února  2017 v 15:39       rubrika: Servis pro novináře

  Český rozhlas spouští svůj první původní podcast Zhasni! na téma sex a intimnosti

  Speciální audio projekt o sexu a intimitě mladých lidí s názvem Zhasni! spouští Český rozhlas od 1. března. První původní podcast z produkce ČRo odkrývá city, vztahy, vášně a touhy mladých lidí a zachycuje dění za dveřmi... tidílná podcastová série Radia Wave zavede posluchače a posluchačky od asexuality přes práh bolesti a smyslové slasti do světa BDSM. Dá jim pocítit erotické napětí mezi partnery během těhotenství, vezme je na lov zážitků přes seznamovací aplikaci nebo zprostředkuje prožitky ze skupinového sexu.

   
 • 22. února  2017 v 15:37       rubrika: Servis pro novináře

  Ředitelem ČRo Hradec Králové a ČRo Pardubice bude Jiří Kánský

  Pozici ředitele regionálního studia ČRo Hradec Králové a ČRo Pardubice bude od 1. března 2017 zastávat Jiří Kánský. Jeho jmenování do funkce dnes schválila na svém veřejném zasedání Rada Českého rozhlasu na návrh generálního...

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace