Pestré prázdninové Rádio Retro startuje 1. července

Z natáčení Rádia Retro Znovu 89 - Foto: Khalil Baalbaki

Z natáčení Rádia Retro Znovu 89Foto: Khalil Baalbaki

Rádio Retro bude vysílat i o prázdninách. Ctitelům starých rozhlasových pásků přinese Český rozhlas výběr šesti komponovaných cyklů, s nimiž se posluchači mohli na internetovém streamu setkávat od roku 2013. Vyjma vánočních speciálů bude v létě Český rozhlas vysílat všechny tematické celky, do nichž Rádio Retro doposud vstoupilo: historii, vědu i sport.

„Ve chvíli, kdy letní výběr Český rozhlas zahájí, bude ještě U mikrofonu Otec vlasti, tedy letošní projekt k 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. Karlovské stopy v rozhlasovém archivu reprezentují kdysi velmi oblíbené komentované vlastivědné vycházky s odborníky, četba z Karlova Vlastního životopisu v podání Vladimíra Ráže, dvě různá zpracování Vrchlického Noci na Karlštejně či seriál legendárního Oty Nutze Praha královská,“ uvedla ředitelka Programu ČRo Eva Hazdrová - Kopecká

Další pohled do historie má příznačný titul 1938-1945 a uvádí zprávy, projevy či reportáže z období od Mnichovské dohody po Norimberský proces. Reflektuje okupaci, heydrichiádu, vyhlazení Lidic a Ležáků, exilovou vládu a nabízí také unikátní záznam výslechu několika přeživších lidických dětí před norimberským tribunálem. Vedle ucelených archivních snímků přináší komentované kompilace, jejichž autory byli například Jiří Suchý či Stanislav Motl. Historické putování se pak posune k historii relativně nedávné: k Rádiu Retro Rozdělený svět (aneb Rozhlasové vlny ve službách studené války), jehož archivní výběr vznikl k výročí Fultonského projevu Winstona Churchilla, a Znovu 89, jehož program byl při příležitosti 25. výročí sametové revoluce zaměřen zejména na dobu komunistické totality před revolucí (1948–1989). 

Posluchači se mohou těšit i na sportovní vydání Rádia Retro Sportu zdar. Připraveno bylo v souvislosti s MS světa v hokeji konaným v roce 2015 v ČR, letos se potká s Letními olympijskými hrami v Brazílii. Všichni si tak budou moci připomenout nejzajímavější sportovní záznamy od fotbalového šampionátu v Římě v roce 1934 až po hokejový turnaj století na ZOH v Naganu 1998.  

Poslední tematickou řadou je Příběh vědy. Toto vydání Rádia Retro vzniklo ke stému výročí představení teorie relativity a z autentických historických nahrávek oživilo hlasy českých vědců mj. v příbězích o biologii, filozofii či vesmíru, a zmapovalo tak vrcholné okamžiky české i světové vědy od roku 1928 do roku 1995. 

Pod výběrem a dramaturgií celého vysílání je podepsán redaktor Tomáš Černý. Jako moderátoři se představí také Jiří Grygar a Lucie Výborná (Příběh vědy), Petr Nováček a Milan Slezák (Rozdělený svět) a Karel Tejkal a Miroslav Augustin (Sportu zdar). Každé téma sestává ze sedmi čtyřhodinových bloků, jejichž pravidelná rotace je nastavena tak, aby se postupně dostaly do různých denních i nočních časů. Prázdninový speciál Rádia Retro začne úderem půlnoci 1. července a skončí s posledními vteřinami 31. srpna.   

Autor:  Jiří Hošna

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas