Rádio Retro - Šťastné a veselé aneb Rozhlasové svátky desítky let zpátky

Lucie Výborná a Václav Žmolík - Foto: Šárka Ševčíková

Lucie Výborná a Václav ŽmolíkFoto: Šárka Ševčíková

Celkem 28 hodin archivních pokladů, které vznikly pro účely svátečního vysílání Československého rozhlasu v rozmezí let třicátých až osmdesátých, připravilo pro své vysílání Rádio Retro. Archivními nahrávkami, které se do svátečního programu ostatních stanic Českého rozhlasu běžně nedostanou, budou provázet Lucie Výborná a Václav Žmolík.

Ze zvukových fólií z první republiky, které se často dochovaly jen v útržcích a bylo třeba je restaurovat a digitálně vyčistit, tak uslyšíme například vyprávění spisovatele Františka Langera o Vánocích prožívaných v ruských legiích za první světové války, vánoční projev básníka Jaroslava Seiferta z roku 1937 či vánoční poselství prezidentů Beneše a Háchy. Z pásků pak uslyšíme například Antonína Zápotockého, Jiřího Štuchala, Jana Wericha, Miroslava Horníčka, ale i Jana Pavla II. 

Z mladších zvukových nosičů uvede Rádio Retro třeba poslední scénku se Spejblem a Hurvínkem, kterou v roce 1956 natočil pro Čs. rozhlas Josef Skupa, připomeneme Silvestr ve vinárně U pavouka (1966), vánoční reportáž Meteoru z ondřejovské observatoře s Dr. Jiřím Grygarem (1971) či silvestrovské kabaretní pásmo Mamut na šalvěji (1974). Sváteční výběr zakončí vánoční poselství papeže Jana Pavla II. z roku 1989. 

„Sváteční pořady napříč historií našeho rozhlasu mají přinejmenším dva půvaby,“ říká k projektu dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý. „Jednak je z těch nahrávek znát, že ty nejlepší nápady si autoři a redaktoři nechávali vždycky právě na Vánoce nebo na Silvestra, a pak si také můžeme všimnout, že právě o svátcích se v rozhlasovém éteru objevovala spousta krásných myšlenek a úvah, na které ve všední dny zkrátka není prostor. Rádio Retro všechny tyhle nápady a myšlenky nabízí pěkně pohromadě, takže s námi zažijete jak nostalgii a dojetí, tak hravost a nevázané veselí.“ 

Vysílání svátečního Rádia Retro najdete zde

Autor:  Oddělení komunikace

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas