Unikátní projekt Českého rozhlasu získal grant EBU

24. listopad 2016

Projekt Českého rozhlasu "Praha, Paříž a rádio" k 50. výročí událostí roku 1968 uspěl v grantovém řízení mezinárodního fondu Evropské vysílací unie. Ten se zaměřuje na inovační formáty a rozvoj rádií. Rozhlas plánuje zachytit historické události pomocí virtuální reality a prostorového zvuku. Na vývoji bude spolupracovat i s inovačním týmem Radio France. Podporu získaly pouze čtyři z celkově čtrnácti přihlášených evropských rádií. Další granty putují do Belgie, Slovinska a Velké Británie.

Projekt "Praha, Paříž a rádio" plánovaný na rok 2018 zprostředkuje události roku 1968 z pohledu mladého člověka v Paříži a v Praze. Výše uděleného grantu je 1 600 000 korun.

„Ambicí tohoto projektu je posluchačům, kteří zažili události roku 1968, ale i mladému publiku, atraktivní a nezvyklou formou zprostředkovat pocity a zážitky lidí během srpnové okupace a během obsazení Sorbonny. Šanci na úspěch v grantovém řízení fondu EBU na inovační projekty a rozvoj vysílání a formátů mají pouze takové projekty, které mají potenciál dlouhodobého přínosu pro evropská rádia a jsou něčím skutečně novým a převratným v oblasti rozhlasového vysílání. Je tedy obrovským úspěchem, že právě náš projekt tento grant získal,“ uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral.

Události roku 1968 výrazně ovlivnily vývoj evropských států a rozdělily Evropu na následující desítky let mezi Západní a Východní. Zatímco květnové události v Paříži, které vzešly původně ze studentského prostředí, vyvolaly zásadní kulturní, politické i ekonomické reformy ve Francii a zasadily se o výraznou liberalizaci společnosti v Západní Evropě, v tehdejším Československu znamenal srpen 1968 okupaci ruskými vojsky a pro Východní Evropu nástup komunismu a období normalizace a represe.

Český rozhlas uchopí události roku 1968 v širším evropském kontextu a díky spolupráci s Radio France nabídne svému publiku unikátním zpracováním vhled do životů mladých lidí v Paříži i v Praze.

Spustit audio