V Českém rozhlase bylo představeno nové nastudování hymny České republiky

Česká vlajka - Foto: Bentley Smith , zdroj: Flickr, lic. CC BY-NC-SA 2.0

Česká vlajkaFoto: Bentley Smith , zdroj: Flickr, lic. CC BY-NC-SA 2.0

Představení nové aranže hymny České republiky, jejímž iniciátorem je Český olympijský výbor, se dnes uskutečnilo ve spolupráci se stanicí Český rozhlas Vltava. Ta pro tuto příležitost poskytla odborný diskuzní rámec.

„Naším cílem není měnit zákon nebo někomu něco nařizovat. Chceme diskutovat, přijít s novým pohledem na věc. Vždyť při sportu se hraje hymna jednoznačně nejčastěji. Znovu otevíráme otázky, zda by hymna neměla být monumentálnější či zda by neměla mít dvě sloky, jak se zpívala původně. Vždyť odpověď na otázku Kde domov můj přichází až ve druhé části. V dobách společného státu pak měla českou a slovenskou část, nyní jí tedy chybí završení,” uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Diskuze o hymně jde napříč sportovním prostředím, téma otevřela i Česká unie sportu. 

Český rozhlas Vltava jako veřejnoprávní kulturní médium poskytl prostor k veřejné debatě na téma státní hymny zejména z hlediska odborného a archivního zázemí stanice. „Jsme rádi, že Český olympijský výbor s důvěrou v této věci oslovil právě nás. O státní hymně můžeme hovořit jako o národní písničce, ale právě z tohoto důvodu by nás mělo více zajímat, jak a s jakými důrazy či patosem ji budeme hrát a zpívat. Jak moderně či konzervativně, jak opulentně či prostě ji budeme hudebně obalovat,“ uvedl šéfredaktor stanice Český rozhlas Vltava Petr Fischer.  

Nové nastudování české národní hymny vzniklo ve spolupráci Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a Kühnova smíšeného sboru pod vedením dirigenta a autora nových variant české hymny Miloše Boka. Sólové party zpívali Štěpánka Pučálková a Svatopluk Sem. Nahrávka vznikla 4. prosince 2017 ve Smetanově síni Obecního domu. 

Dílo si můžete poslechnout zde. 

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas