Galerie Vinohradská 12

Expozice historických magnetofonů - Foto: Khalil Baalbaki

Expozice historických magnetofonůFoto: Khalil Baalbaki

Pro všechny přátele a příznivce rozhlasového vysílání jsou tu návštěvní prostory Českého rozhlasu s názvem Galerie Vinohradská 12 v suterénu historické rozhlasové budovy na pražských Vinohradech.

Myšlenka muzea rozhlasového vysílání, návštěvních a výstavních prostor Českého rozhlasu je stará zhruba 15 let. Vhodné prostory se našly po celkové rekonstrukci historické budovy Vinohradská 12. Poprvé návštěvníci spatřili budovanou expozici v rámci Dne otevřených dveří v červnu roku 2014. Po celé léto probíhaly dokončovací práce a padlo rozhodnutí prostory pojmenovat Galerie Vinohradská 12. 

Galerie se sestává ze 4 místností – vstupní prostor, výstavní prostor, historická expozice a konferenční sál. Ve výstavním prostoru se cca po měsíci střídají výstavy uměleckých děl – obrazů, kreseb, fotografií apod. 

Historická expozice ve druhé části prostor v současnosti zahrnuje časovou osu vývoje rozhlasového vysílání, vitríny a police s exponáty – vývoj záznamového materiálu v rozhlase, vývoj záznamové techniky, historické radiopřijímače, tiskoviny (historické časopisy, křestní listy pořadů apod.), nejrůznější artefakty z rozhlasové historie (hledačka, červené světlo apod.) Součástí jsou fotoknihy z historie rozhlasu – ředitelé rozhlasu, budovy, studia, známé osobnosti za mikrofonem apod. 

Konferenční sál slouží pro veřejné poslechy rozhlasových děl, natáčení a vysílání různých kontaktních pořadů, mohou se zde setkávat členové klubů jednotlivých stanic. Svoji prohlídku rozhlasu zde začíná každá skupina, která v rámci projektu exkurzí do Českého rozhlasu přijde. 

Otevřeno pro veřejnost je každý čtvrtek od 12 do 18 hodin, dále si návštěvu můžete dohodnout pomocí e-mailu galerie@rozhlas.cz, případě galerii navštívit v rámci některé z veřejně přístupných akcí. Nabízíme vám například účast na živém vysílání pořadu Telefonotéka Českého rozhlasu Vltava ve čtvrtek od 9.50. Pro zájemce rozhlas pořádá exkurze do budovy na Vinohradech. Bližší podrobnosti naleznete zde. Ve dnech státních svátků je galerie uzavřena. 

Výstavy ve výstavním prostoru zahájila expozice obrazů PhDr. Václava Hradeckého, kterou bylo možno shlédnout v letních měsících a najdete ji i ve filmové podobě v rámci virtuální prohlídky prostor zde

Pokud máte zájem v naší galerii vystavovat, napište na e-mail galerie@rozhlas.cz vaše jméno a termín, kdy byste rádi vystavovali, zašlete svoje CV a ukázku prací. Český rozhlas si vyhrazuje právo odmítnout výstavu, která se nehodí do výstavního plánu, případně přeložit termín výstavy. 

Autor:  Zuzana Foglarová

Nové články v rubrice

 • 2. května  2017       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Hudba ve spirále

  V květnu a červnu 2017 se v Galerii Vinohradská 12 můžete seznámit s vývojem gramofonového průmyslu v Čechách a na Moravě v letech 1890 až 2017 prostřednictvím sbírek Muzea elektrotechniky a médií Národního technického...

   
 • 31. března  2017       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Blanka Velová – „Dialog v modré“

  V dubnu v Galerii Vinohradská 12 naleznete obrazy z tvorby malířky Blanky Velové. Hlavním námětem maleb je příroda a výtvarné ztvárnění motivů, v nichž se jeví síla a mohutnost přírodních živlů, vody, moře, horských...

   
 • 28. února  2017       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Příroda je můj domov

  Srdečně vás zveme na výstavu velkoformátových fotografií české krajiny, pořízených z výšky fotografem Vladimírem Novotným.

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace