Galerie Vinohradská 12

Expozice historických magnetofonů - Foto: Khalil Baalbaki

Expozice historických magnetofonůFoto: Khalil Baalbaki

Pro všechny přátele a příznivce rozhlasového vysílání jsou tu návštěvní prostory Českého rozhlasu s názvem Galerie Vinohradská 12 v suterénu historické rozhlasové budovy na pražských Vinohradech.

Myšlenka muzea rozhlasového vysílání, návštěvních a výstavních prostor Českého rozhlasu je stará zhruba 15 let. Vhodné prostory se našly po celkové rekonstrukci historické budovy Vinohradská 12. Poprvé návštěvníci spatřili budovanou expozici v rámci Dne otevřených dveří v červnu roku 2014. Po celé léto probíhaly dokončovací práce a padlo rozhodnutí prostory pojmenovat Galerie Vinohradská 12. 

Galerie se sestává ze 4 místností – vstupní prostor, výstavní prostor, historická expozice a konferenční sál. Ve výstavním prostoru se cca po měsíci střídají výstavy uměleckých děl – obrazů, kreseb, fotografií apod. 

Historická expozice ve druhé části prostor v současnosti zahrnuje časovou osu vývoje rozhlasového vysílání, vitríny a police s exponáty – vývoj záznamového materiálu v rozhlase, vývoj záznamové techniky, historické radiopřijímače, tiskoviny (historické časopisy, křestní listy pořadů apod.), nejrůznější artefakty z rozhlasové historie (hledačka, červené světlo apod.) Součástí jsou fotoknihy z historie rozhlasu – ředitelé rozhlasu, budovy, studia, známé osobnosti za mikrofonem apod. 

Konferenční sál slouží pro veřejné poslechy rozhlasových děl, natáčení a vysílání různých kontaktních pořadů, mohou se zde setkávat členové klubů jednotlivých stanic. Svoji prohlídku rozhlasu zde začíná každá skupina, která v rámci projektu exkurzí do Českého rozhlasu přijde. 

Otevřeno pro veřejnost je každý čtvrtek od 12 do 18 hodin, dále si návštěvu můžete dohodnout pomocí e-mailu galerie@rozhlas.cz, případě galerii navštívit v rámci některé z veřejně přístupných akcí. Nabízíme vám například účast na živém vysílání pořadu Telefonotéka Českého rozhlasu Vltava ve čtvrtek od 9.50. Pro zájemce rozhlas pořádá exkurze do budovy na Vinohradech. Bližší podrobnosti naleznete zde. Ve dnech státních svátků je galerie uzavřena. 

Výstavy ve výstavním prostoru zahájila expozice obrazů PhDr. Václava Hradeckého, kterou bylo možno shlédnout v letních měsících a najdete ji i ve filmové podobě v rámci virtuální prohlídky prostor zde

Pokud máte zájem v naší galerii vystavovat, napište na e-mail galerie@rozhlas.cz vaše jméno a termín, kdy byste rádi vystavovali, zašlete svoje CV a ukázku prací. Český rozhlas si vyhrazuje právo odmítnout výstavu, která se nehodí do výstavního plánu, případně přeložit termín výstavy. 

Autor:  Zuzana Foglarová

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2019       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Do nového roku s humorem Vladimíra Renčína

  Srdečně vás zveme na výstavu kresleného humoru jednoho z nejznámějších českých kreslířů. Bude instalována v Galerii Vinohradská 12 a navštívit ji můžete každý čtvrtek od 12 do 18 hodin do konce února.

   
 • 29. listopadu  2018       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Fotograf Oldřich Karásek

  Od třetího prosince v Galerii Vinohradská 12 naleznete fotografie z tvorby jednoho z nevýznamnějších českých fotografů minulých desetiletí, Oldřicha Karáska, který proslul nádhernými snímky z cest po světě.

   
 • 5. listopadu  2018       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Mauthausen, koncentrák smrti…

  V pondělí 5. listopadu v 17 hodin zahájíme v Galerii Vinohradská 12 výstavu s názvem „Mauthausen, koncentrák smrti…“ Její autorkou je rozhlasová zvukařka a fotografka Zdeňka Mlýnková.

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas